De ideologische botsingen

De ideologische verschillen tussen de republikeinen en fascisten waren te groot om nog tot een politieke oplossing te kunnen komen. Daarnaast waren er onderling ook grote verschillen tussen de republikeinen, maar ook de fascisten kenden onderling ideologische verschillen.

De republikeinen waren grofweg te verdelen tussen communisten en anarchisten. De communisten bestonden voornamelijk uit gematigde partijen, die niks zagen in de radicale hervormingen die doorgezet wilden worden door de anarchisten. Het enige wat de partijen aan elkaar verbond was het verslaan van de fascisten en nationalisten.

De nationalisten daarentegen hadden als gemeenschappelijk belang voornamelijk, het voorkomen van verdere Catalaanse en Baskische autonomie en het behouden van de band tussen de kerk en de staat. Daarnaast waren er ook bepaalde groepen die monarchistisch waren en de terugkeer van de koning en de monarchie wilden.  

Situatie in Spanje, november 1938
Situatie in Spanje, november 1938

 

Begrippen

Cataloniƫ: Een autonoom gebied in Spanje dat door Catalanen wordt bewoond en waar voornamelijk het Catalaans wordt gesproken

Baskenland: Een autonoom gebied in Spanje dat voornamelijk door Basken wordt bewoond en waar voornamelijk het Baskisch wordt gesproken