Opdracht 1

Onderzoek doen

Tijdens dit blok volg je de groei van één organisme. Je kiest zelf welk organisme. Je kunt zaden gebruiken, uitlopende takken, kuikens, rupsen, enzovoort. Misschien kun je ook webcams gebruiken van de Vogelbescherming: Beleef de lente.

Let op:

Bedenk van tevoren goed hóe je de groei gaat meten.
In de afbeelding zie je een paar manieren om dat te doen.

Een onderzoeksvraag en een hypothese

Bij een experiment hoort een onderzoeksvraag. Wat wil je te weten komen door het experiment uit te voeren? Het is belangrijk daar van tevoren over na te denken, want het bepaalt onder andere hoe je gaat meten.
Als je wilt weten of de groei gelijkmatig is, moet je wel elke dag meten! Als je wilt weten of de groei afhankelijk is van licht, moet je twee proefjes doen, één in het licht en één in het donker. Zorg dan dat er verder geen verschillen tussen de twee proefjes zijn!
Je denkt ook van tevoren na over het antwoord op je onderzoeksvraag. Wat denk je dat het antwoord is? Dat noem je de hypothese.

Oefening 1: Planning

Maak een planning en lever je plan (met tijdschema) bij je docent in.

Je kunt dit werkblad gebruiken.

Een paar manieren om de groei te meten:


Bron: www.wikihow.com/Measure-Growth-Rate-of-Plants