Recensieopdracht Nederlands havo 5
Sterre van der Eerden Klas H5C
Titel: Het Smelt
Schrijver: Lize Spit
Een uniek verhaal
Ik heb voor dit boek gekozen omdat mijn Nederlands docent en mijn vriendinnen dit boek ook hadden gelezen. Zij zeiden dat het een erg goed boek was en dat het ook iets voor mij zou zijn. Hierdoor waren mijn verwachtingen hoog, aangezien zij het einde ook erg spannend en onverwachts vonden.
Op het begin las ik er makkelijk doorheen, omdat ik heel erg benieuwd was naar het einde. Maar omdat het boek 480 pagina’s heeft, kwam ik er naarmate ik verder las maar moeilijk doorheen. Ik denk dat het voor mij iets te langdradig werd, het duurde te lang voordat je bij het einde was. Ook vond ik het soms moeilijk om de verhaallijn te volgen, omdat de ik-persoon steeds van tijd verwisselt en je dus goed moet opletten of ze nou in het verleden of heden vertelt. Daarentegen kon je soms wel aan de titels aflezen of je in het heden of verleden aan het lezen was. Het boek is namelijk verdeeld in drie soorten hoofdstukken: de ene hoofdstukken hebben data als titels en spelen in de zomer dat alles mis loopt. De andere hoofdstukken hebben tijden als titels en spelen in het heden, wanneer Eva met een blok ijs terug naar haar dorp rijdt. Die hoofdstukken zijn heel kort en hoop je dat je wat leest over waarom ze dat blok ijs heeft. Verder zijn er nog een paar hoofdstukken met gewone titels die wat over Eva’s jeugd vertellen in het algemeen.
Het Smelt vond ik wel een erg goed boek om te lezen, omdat elk hoofdstukje iets belangrijks vertelt wat naar het einde toe leidt en dat maakt het dan ook spannend omdat je er zo benieuwd naar wordt. Het is een erg apart verhaal wat ik nog nooit eerder heb voorbij zien komen. Soms zijn de zinnen wat moeilijk te begrijpen doordat het Vlaams is. Maar uiteindelijk lees je daar wel gemakkelijk doorheen.
Ik vond een heftig fragment om te lezen toen Eva door Pim met een gaatjesmaker werd aangerand. Laurens deed ook mee en hield haar vast. Eigenlijk wilde Pim en Laurens het allebei niet, maar het moest van Elisa omdat zij het antwoord van het raadsel goed had en daardoor mocht bepalen wat voor een opdracht Pim en Laurens moesten uitvoeren. Het lijkt mij vreselijk om dat mee te maken en ook om dat bij iemand te doen, terwijl Eva hun beste vriendin is. Enerzijds vind ik dat Eva allang eerder de vriendschap had moeten verbreken met de jongens, want ze deden nooit echt aardig tegen haar. Maar anderzijds was het een klein dorp en had Eva geen andere vrienden, dus snap ik wel dat ze bevriend is gebleven toen.
Doordat Pim, Laurens en Elise dit bij Eva hadden gedaan snap ik dat Eva wraak wilde na al die jaren, omdat ze geen excuus had gekregen. Ik vond het daarom ook wel terecht dat ze de bestellingen van Laurens moeder met mest besmeerden. Vervolgens gaat ze naar het feest om zichzelf op te hangen door middel van te wachten totdat het blok ijs onder haar smelt.
Ik vond dat erg zielig voor haar, omdat ze zo nooit een excuus heeft gekregen en haar hele leven eigenlijk een trauma heeft gehad. Eva pleegt zelfmoord door die gebeurtenis terwijl Pim, Laurens en Elise uiteindelijk gewoon blijven leven. Weliswaar misschien met een schuldgevoel maar toch vind ik het oneerlijk.
Al met al vond ik het einde heel erg goed geschreven en daardoor dus ook erg onverwachts. Toen ik het boek uit had was ik in shock en ook heb ik er daarna nog lang over nagedacht. Het is namelijk erg uniek dat iemand op deze manier zijn zelfmoord in scene zet, nageaapt van een raadsel.
Woorden: 618