Turks Fruit - Jan Wolkers

Turks fruit

Samenvatting

 

Het verhaal begint bij het moment waarop de ik-persoon terugdenkt aan zijn tijd met Olga. Olga is de liefde van zijn leven. De ik-persoon ontmoette Olga voor de eerste keer toen hij stond te liften en zij voor hem stopte. Tijdens deze lift was er meteen een spanning tussen de ik-persoon en Olga, wat resulteerde in een vrijpartij in de auto. De autorit eindigt uiteindelijk in een ongeluk. Na het ongeluk reist de ik-persoon verschillende keren naar Alkmaar in de hoop om haar tegen te komen. Ook probeert hij haar telefonisch te bereiken, maar de moeder van Olga laat haar niet aan de telefoon komen. Pas na 2 maanden zien ze elkaar weer, waarna ze zich overgeven aan de liefde. Ze gaan samenwonen en trouwen. De ik-persoon beschrijft zijn tijd met Olga uitgebreid. Hij vertelt over de seks die ze hebben, over de keren dat Olga model voor hem stond en over de relatie tussen hem, Olga en de ouders van Olga. Hij beschrijft de vader van Olga als een grappige, vriendelijke, dikke man. Hij moet een dieet volgen, maar zijn vrouw geeft hem te vet eten. Uiteindelijk resulteert dit in zijn dood. De ik-persoon benadrukt in het verhaal dat de moeder van Olga een slecht mens is en dat zij hen al de tijd dat ze samen waren uit elkaar probeerde te drijven. Ook maakt ze Olga bang met verhalen. Zo wil Olga geen kinderen, omdat haar moeder haar verteld heeft dat ze haar borst kwijt is omdat Olga die er als kind had afgebeten terwijl het in werkelijkheid door haar borstkanker kwam.

Olga’s moeder blijft gedurende het huwelijk van Olga en de ik-persoon contact met Olga zoeken om Olga op een indirecte manier duidelijk te maken dat de ik-persoon niet de juiste man voor haar is. De ik-persoon merkt dan ook dat Olga steeds meer ontevreden wordt en wanneer ze door haar moeder gekoppeld wordt aan een zakenrelatie verlaat ze de ik-persoon.

De ik-persoon komt in een diep dal terecht. Hij lag de hele dag in bed naar naaktfoto’s van Olga te kijken en verlangde terug naar de tijd waarin ze gelukkig waren. Toen hij eindelijk uit bed kwam, nam hij zoveel mogelijk meisjes en vrouwen mee naar huis. Hij had vervolgens seks met ze en zag ze vervolgens nooit meer terug. Op een gegeven moment besluit hij twee studentes in huis te nemen. Hij vertelt hierbij dat hij ze nooit met een vinger heeft aangeraakt, maar dat hij ze op een gegeven moment het huis uit gooide omdat ze parkieten hadden die hem op zijn zenuwen werkten.

Nadat de ik-persoon en Olga uit elkaar waren gegaan, is de ik-persoon Olga nog een keer gaan opzoeken bij haar moeder in Alkmaar. Hij wil met haar praten, maar ze voeren slechts zinloze discussies. De moeder van Olga kwam tussenbeide en zei tegen de ik-persoon dat het tijd was om naar huis te gaan. Hier was het echter te laat voor. De ik-persoon bleef dan ook in Alkmaar slapen. ’s Ochtends sluipt hij naar de kamer van Olga en heeft seks met haar. Vervolgens wordt hij het huis uitgegooid.

Na een tijd van rouw gaat de ik-persoon eindelijk weer werken. Dan komt hij Olga tegen in een warenhuis. Hij vindt dat ze er slecht uitziet, de warme blik is uit haar ogen. Ze vertelt dat ze getrouwd is. Als hij thuiskomt zoekt de ik-persoon troost bij de zieke meeuw die hij in huis heeft genomen. Op een gegeven moment is deze meeuw weer beter en vliegt weg. Vanaf dat moment is de ik-persoon weer eenzaam en stort hij zich op zijn werk.

Er ging een jaar voorbij voordat hij weer iets hoorde van Olga. De ik-persoon kreeg te horen dat Olga weer zou trouwen en dat ze van plan was met haar man naar Amerika te vertrekken. Daarom schreef de ik-persoon haar een briefje, waarna Olga bij hem op bezoek komt. Olga vertelt over haar tweede huwelijk en over de plannen die ze heeft. Ook kijken ze samen naar oude foto’s. Dan vertrekt ze met haar man naar het buitenland. Vanuit verschillende landen stuurt ze de ik-persoon brieven. Maanden later staat ze weer ineens voor zijn deur. Ze vertelt dat haar huwelijk voorbij is. Ook vertelt ze dat ze naar Amsterdam was gekomen omdat ze naar een vrouwenarts moest voor de buik- en koppijn die ze had.

Niet lang daarna belt de moeder van Olga de ik-persoon op. Ze vertelt dat Olga een hersentumor heeft en in het ziekenhuis ligt. Dan vraagt ze de ik-persoon of hij Olga van tijd tot tijd op zou willen zoeken. Ze vertelt ook dat Olga al een paar keer naar hem had gevraagd. Al snel komt de ik-persoon te weten dat het geval van Olga hopeloos is. De wortels van de tumor kunnen niet verwijderd worden, waardoor de toestand van Olga snel achteruit gaat. Ze wordt kaal, blind en vertelt steeds meer onsamenhangende verhalen. De ik-persoon blijft haar opzoeken tot het einde. Hij koopt Turks fruit voor haar omdat Olga het gevoel heeft dat haar tanden loszitten en daarom alleen nog maar Turks fruit durft te eten. Ook koopt hij een rode pruik voor haar, waar ze dolgelukkig mee is. Dan sterft Olga. De ik-persoon vraagt de dokter of ze gecremeerd kan worden met haar pruik, omdat ze dat zelf zo gewild zou hebben.

 

Personages:

Erik
De ik-figuur is de beeldhouder van beroep die duidelijk heel anders leeft dan andere mensen. Hij heeft af en toe zeer vreemde gedachten over seks en liefde, maar hij is stapelverliefd op Olga. Voor hem bestaat eigenlijk de hele wereld uit hem en Olga. De ik-figuur kan zijn verlies maar niet begrijpen. Hij heeft met zijn schoonmoeder vanaf het begin af aan een haat-liefde relatie.

Olga
Olga is bang voor zwangerschap door haar moeder en houdt daarom niet van kinderen. Wel houdt ze heel erg veel van dieren. Ze laat zich erg vertroetelen door Erik die een grote invloed op haar heeft. Olga hield erg veel van haar vader. Verder is ze heel bang om kanker te krijgen.

Olga’s moeder
Erik ziet Olga’s moeder als een boze heks, wat onder andere blijkt uit de omschrijving dat zij ‘een stiefmoeder is voor haar dochter’. Olga’s moeder is tussen de 50 en de 60 en woont samen met haar man in een groot huis. Ze is geen eerlijk persoon. Thuis speelt ze de nette huisvrouw maar als ze van huis weg is, is ze een vrouw die met alle zakenrelaties van haar man het bed in duikt. Ze is met haar man om welvaartsredenen getrouwd, ze is daarom ook niet echt veel aan het rouwen om het overlijden van haar man.

Olga’s vader
Olga’s vader is een oudere en een beetje demente man. Hij vertelt steeds dezelfde mop, die van de twee jongens die niet naar Parijs gingen. Hij vindt het niet erg dat zijn vrouw vreemd gaat. Het is een eenzame man omdat zijn vrouw hem steeds in de steek laat en niemand hem echt serieus neemt.

 

Motieven:

Eenzaamheid:

De eenzaamheid van de ik-persoon wanneer Olga hem verlaten heeft wordt uitgebreid beschreven in het boek en is dan ook een belangrijk thema. Daarnaast wordt in het boek ook de eenzaamheid van de vader van Olga beschreven. De man weet namelijk dat zijn vrouw vreemdgaat en dit leidt ook tot zijn eenzaamheid.

Liefde:

De liefde tussen Olga en de ik-persoon is erg belangrijk in het boek. De ik-persoon blijft maar aan Olga denken en wil haar koste wat het kost terugwinnen. Wanneer Olga in het ziekenhuis komt te liggen met een hersentumor blijkt dat haar liefde voor de ik-persoon ook niet helemaal weg is.

Seksualiteit:

Seksualiteit speelt een heel belangrijke rol in het leven van de ik-persoon. Er wordt uitgebreid beschreven wanneer en hoe de ik-persoon en Olga seks hebben. Ook nadat de relatie verbroken is speelt seks een belangrijke rol in zijn leven. Wat ook wel op bladzijde 13 werd gezegd: ‘Hij naaide de ene meid na de andere’.

Dood:

In dit boek wordt er vaak gesproken over de dood. De vader van Olga overlijdt. Olga hield heel veel van hem. Uiteindelijk overlijdt ook Olga zelf. Daarnaast kwam er een einde aan de relatie tussen Olga en de ik-persoon.

 

 

 

Plaats:

De plaats waar de meeste gebeurtenissen zich afspelen is in Amsterdam, in het atelier. Daar bedrijft de ik-persoon veel met meisjes. Ook staat Olga vaak model en maakt hij veel beelden van haar. De ik-persoon verwerkt daar zijn verdriet. Naast Amsterdam speelt het verhaal zich ook in Alkmaar af. Daar woont Olga en daar is de winkel van de vader van Olga.

 

Tijd:

Het verhaal speelt zich in verschillende tijden af. Vanaf de ontmoeting tussen Olga en de ik-persoon tot het afscheid zitten een paar jaren. De verhaaltijd zal ongeveer 15 jaar duren.

 

Perspectief:

Het verhaal is geschreven vanuit het ik-perspectief. Ook wordt de naam van de ik-persoon niet verteld.

 

Thema:

Het boek gaat vooral om de liefde en de dood. Ten eerste is liefde een belangrijk thema omdat de ik-persoon een onvoorwaardelijke liefde voelt voor Olga. Ook is de dood een belangrijk thema omdat er in dit boek veel over de dood wordt gesproken.

 

Schrijver:

De schrijver van dit boek heet Jan Wolkers. Jan Wolkers is geboren in Oegstgeest op 26 oktober 1925. Jan Wolkers werd vooral bekend met de boeken ‘Terug naar Oegstgeest’ en ‘Turks fruit’. Naast Nederlands schrijver was Jan Wolkers beeldhouwer en schilder.

 

Mijn mening:

Ik vond het een goed boek, wel heeft het boek veel seksscènes, soms iets te veel. Maar als je eenmaal verder in het boek komt zie je dat het meer is dan alleen de ‘seksscènes’. Ook vond ik het leuk dat het boek veel over de liefde ging. Het boek is niet spannend, maar het is zeker realistisch. Het boek neemt je mee in verschillende gevoelens. Aangezien er zoveel dingen door elkaar gebeurde was het soms lastig om alles even goed te volgen. Ik zou het boek zeker aan andere mensen aanraden, niet aan al te jonge mensen omdat het boek wel erg heftig is. Ik geef dit boek een 6,5.