Voor de docent

Deze Wikiwijs heeft de lengte van twee lessen van 60 minuten. Hierbij wordt in acht genomen dat de docent de eerste 5 minuten van de les besteed aan het openen van de les. Hierbij kan de docent kort vertellen wat er vandaag in de les staat te gebeuren en wat de leerlingen gaan leren. De laatste vijf minuten van de les kan de docent besteden aan het afsluiten van de les. Hier zou eventueel nog een stukje herhaling in voor kunnen komen, maar ook kan de docent vertellen wat er de volgende les op het programma staat.

 

Opdracht 1:

Bij het filmpje kijken kan de docent het filmpje klassikaal laten zien. Dit wordt aangeraden, maar de leerlingen kunnen het filmpje ook alleen kijken.

Voor het maken van de vragen kan de docent 10 minuten uittrekken.

Voor het nabespreken van de vragen kan de docent 15 minuten uittrekken.

Vragen en antwoorden:

Vraag 1:

Wade Davis beschrijft in het filmpje de ‘etnosfeer’. Wat is de etnosfeer?

De leerling kan iets opschrijven in het kader van de diversiteit van culturen en hoe die met elkaar in verhouding staan als een web over de aarde.

Vraag 2:

Veel culturen verdwijnen heel snel. Waarom kunnen we taal als een goede indicator zien wanneer we kijken naar het verdwijnen van een cultuur?

Omdat talen een cultuur letterlijk een stem geven waarmee alle tradities, historie, sociale gedragingen, etc. worden doorgegeven.

Vraag 3:

Wat is de grootste oorzaak van het verdwijnen van culturen?

Macht!

De verwestering van samenlevingen, globalisering. (Hier dient de docent tijdens de bespreking verder op in te gaan)

Vraag 4:

Het uitroeien van een volk noem je een genocide. Hoe noem je het uitroeien van een cultuur?

Etnocide (leg een link met etnosfeer!)

Bonusvraag 5:

Welke voorbeeld dat Wade Davis gaf van hoe andere culturen de wereld ervaren sprak jou aan? Waarom sprak dit jou aan?

Kan van alles zijn.

 

 

Opdracht 2 (50 minuten)

Als docent heb je bij het maken van de folder een begeleidende rol. Het is belangrijk dat de docent de leerlingen op weg helpt, wanneer ze niet uit de opdracht komen, maar het maken van de folder zelf is aan de leerlingen. Deze opdracht zet de leerlingen namelijk aan op onderzoek uit te gaan.

 

Het is eventueel mogelijk om deze opdracht te becijferen de puntentelling zal dan als volgt kunnen zijn:

Over welke taal gaat je folder? (1)

In welk land wordt deze taal gesproken? (1)

Is dat de officiële taal van het land? (1)

Hoeveel mensen spreken deze taal? (1)

Hoe noemt men de sprekers van deze taal? (1)

Wat doet de Europese Unie om culturen die in de minderheid te zijn te beschermen?

Denk aan verdragen en overeenkomsten tussen landen in Europa. (1)

Lay out. (1)

 

De leerlingen hebben, als het goed is, ruim de tijd om deze opdracht te maken. Is dit niet het geval dan kan de docent altijd de leerlingen de opdracht mee naar huis geven en aan het begin van de volgende les in laten leveren.

Variatie: Vervang de folder met een poster en laat de leerlingen een presentatie geven