In de lessen Mens en Maatschappij gaan we de komende weken bezig met het thema: arm en rijk. Drenthe en Groningen hebben een "rijk" verleden. Als we het hebben over arm en rijk, dan is de periode dat de Veenkoloniën ontstonden en bewerkt werden een interessante periode om te onderzoeken. Vanaf ongeveer 1600 kwamen er allerlei arbeiders, ondernemers en hun gezinnen naar Groningen en Drenthe om te werken en te leven. Het waren echte pioniers, er moest soms onder moeilijke en zware omstandigheden gewerkt worden.
Kijken we vandaag de dag naar de veenkoloniën uit die tijd, dan zouden we misschien zeggen dat de leefomstandigheden te zwaar waren. De sociale verhoudingen en de verschillen tussen arm en rijk waren lang niet altijd gelijk. Je had rijke families die veel geld verdienden aan het veen, arbeiders verdienden veel minder. Ook de levensomstandigheden van de rijke families waren een stuk beter. Toch ontstonden er hechte sociale banden tussen de dorpen en de gemeenschappen die in het veen werkten.
Vandaag de dag is er veel discussie over het leven en de leefomstandigheden in en rondom de veenkoloniën. Door boeken als het pauperparadijs van Suzanna Jansen zijn er meer verhalen over dat de arbeiders in de veenkoloniën werden uitgebuit. Ondernemers namen het geld was ze verdienden mee en investeerden nauwelijks is de leefomstandigheden en toekomst van het veengebied en de bewoners in de veenkoloniën. Hierdoor ontstond er een zwakke sociaaleconomische structuur die volgens veel mensen tot op de dag van vandaag nog steeds merkbaar is. Er is zelfs een grootschalig onderzoek aan de gang naar over-erfbare armoede in de veenkoloniën. Bekijk hieronder de link voor meer informatie.
http://www.rtvdrenthe.nl/nieuws/126016/Groot-onderzoek-naar-over-erfbare-armoede-in-Veenkolonien
Jullie gaan zelf onderzoek doen naar de sociale, politieke, economische en ecologische geschiedenis van de Veenkoloniën . Je ontdekt de sociale verhoudingen en of deze mensen als 'arm' of 'rijk' beschouwd konden worden. Je onderzoekt zelfs hoe sommige zaken in de huidige maatschappij zijn geregeld. Je gaat samen met een klasgenoot onderzoeken welke relatie er is tussen het landschap, het veen en het leven in de Veenkoloniën. Hebben deze omstandigheden elkaar beïnvloed? We zullen altijd de verhouding arm en rijk als rode draad houden door de lessen en de webquest heen.
Om goed onderzoek te doen is een eerste indruk van het leven in de Veenkoloniën tijdens de periode 1600 - 1950 van belang. Net als het ontstaan van het gebied en de toenmalige economische waarde van het gebied. Waarom was dit gebied vroeger zo belangrijk, maar tegenwoordig niet meer?
Doelen van deze webquest zijn:
- Je kunt aan de hand van verschillende bronnen en historische vaardigheden inleven een persoon die leefde tijdens de periode 1700 - 1950 in de Groninger Veenkoloniën
- Je kunt beschrijven hoe het leven er in de Groninger Veenkoloniën uitzag.