Opzetteugel

Doel

Het doel van een opzetteugel is om wat meer invloed uit te kunnen oefenen op de hoofd-halshouding van het paard. Het kan bijdragen aan een meer opgerichte houding, bij bijvoorbeeld paarden die uit zichzelf ‘wat uit elkaar lopen’. Deze willen zich graag lang maken in het lichaam en vinden het lastig om het ‘frame’ te verkorten en meer te gaan verzamelen. Bij deze paarden gaat het gewicht vaak ook wat meer naar de voorhand, waardoor zij ‘van het achterbeen af lopen’. Het achterbeen treedt dan niet voldoende ver onder, maar maakt een ‘duwende’ beweging. Dit wordt in de sport niet graag gezien, de opzetteugel kan daarom als hulpmiddel worden gebruikt.

Hier is de bevestigde opzet de zien. Foto: Janneke Berghuis 

Benodigde onderdelen

Reglement

Het gebruik van een opzetteugel is toegestaan, als dit gebruikt wordt met een opzetbit. Het soort mondstuk mag worden gekozen, maar deze moet wel comfortabel zijn voor het paard. De opzet mag alleen bevestigd zijn wanneer het paard de baan binnenkomt en wanneer de paarden in draf mogen vertrekken. De groom moet de teugel dus losmaken als het paard staat opgesteld.

Hierbij is te zien hoe de groom de opzet bevestigt, net voordat de combinatie af gaat rijden. Foto: Janneke Berghuis 

Aan het hoofdstel bevestigen:

Open de beide gespen van de stootjes van het touwtje. Zorg ervoor dat het teugelstukje in het midden zit en er geen slagen in het touwtje zitten. Haal het linkerstootje door het linker lusje aan het hoofdstel, doe dit ook met het rechterstootje bij het rechterlusje. Trek vervolgens beide stootjes door naar beneden. Pak het opzetbitje, maak het linkerstootje vast aan het linker bakstukoog en doe dit aan de rechterkant met het rechterstootje. Nu zit de opzet bevestigd aan het hoofdstel.

Gebruik

Wanneer het hoofdstel wordt ingedaan moet het opzetbitje eerst worden ingebracht en vervolgens de stang. Op die manier komt het bitje in de mond dus boven en een beetje achter de stang te liggen. Het bitje kan bijvoorbeeld van leer zijn, maar mag ook uit RVS bestaan. Als het hoofdstel om het hoofd van het paard zit, laat dan de touwtjes buiten de neusriem  en de binnen de keelriem lopen. Het teugelstukje en het touwtje kan je in een knoopje aan de keelriem bevestigen. Wanneer het paard staat ingespannen en je de opzet wil vastmaken, kan je dit knoopje er zo uithalen. Dan begin je achter de oren van het paard en zorg je ervoor dat er geen slagen in het touwtje zitten. Ook moet het touwtje links en rechts op gelijke hoogte langs de manenkam lopen, dan haal je het touwtje onder de halsriem door en bevestig je het teugelstuk aan de opzethaak. Met het teugelstuk kan je vervolgens de maat bepalen.

Aandachtspunten

Voordat iemand de opzetteugel gaat gebruiken, is het belangrijk dat diegene verstand van zaken heeft. Dit hulpmiddel is alleen geschikt, wanneer deze door kundige mensen wordt gebruikt. Zorg ervoor dat alle slagen uit het touwtje zijn en het opzetbitje zacht genoeg is en recht in de mond ligt om ongemak te voorkomen. Ook is het belangrijk dat de opzetteugel onder de halsriem doorloopt en zo recht mogelijk langs de manenkam loopt. Anders kan de teugel bijvoorbeeld de stelling van het paard beïnvloeden. Tijdens de inspectie mag de opzet niet bevestigd zijn, deze moet voordat de combinatie mag afrijden worden bevestigd. Er wordt liever gezien dat er zonder opzet wordt gereden, dat geeft aan dat het paard een hogere africhtingsgraad heeft dan een paard met opzet.