Op de keuring, maar ook op de concoursen wil je natuurlijk dat het paard er zo optimaal mogelijk uitziet. Netjes toiletteren en scheren is daarom erg belangrijk! De manen kunnen worden getrokken of geknipt tot ongeveer een handbreedte lang. Wanneer de manen te dik zijn voor mooie knotjes, kan je deze ook wat uitdunnen. Heeft het paard een hele dunne hals, maak dan de knotjes wat dikker, zodat deze er meer ontwikkeld uit ziet. Heeft een paard juist een wat dikkere korte hals, maak dan meerdere dunne knotjes, zodat er wat meer lengte in lijkt te zitten.
De staart wordt bij een tuigpaard vaak opgeschoren, waarbij de zijkanten worden weggeschoren tot waar de staartwortel dunner wordt. Er wordt eerst van bovenaf langs de zijkant met de haren mee geschoren naar beneden toe. Vervolgens kan je hetzelfde stuk tegen de haarrichting in naar boven scheren voor een glad resultaat. De onderkant van de staart kan je recht afknippen of scheren. Maak de staart niet te kort, doordat het tuigpaard op de keuring vaak zijn staart omhoog houdt blijft er te weinig lengte over. Dit is ook bij de concourspaarden belangrijk, omdat de staart in de staartbeugel omhoog wordt gelift. Knip of scheer de staart tot ongeveer halverwege het pijpbeen.
Ook worden de benen voor een deel geschoren, wanneer een paard vier ongeveer gelijke witte benen heeft haal je al het witte weg. Als dit niet het geval is wordt er vanaf onderaan tot ongeveer de voorknie of het spronggewricht weggehaald. Wil je de benen wat langer laten lijken? Scheer dan wat meer haar weg. Heeft het paard heel teer beenwerk? Dan kan je minder weghalen, bijvoorbeeld door alleen de vetlok verwijderen.
De neusharen en de haren op de onderlip kan je met een tondeuse korter maken, zorg er wel voor dat er genoeg lengte overblijft in verband met het welzijn. De langere haren langs de kaaklijn worden ook korter gemaakt, dit kan je doen door het tondeuse op de kop te houden en met de haren mee naar beneden te laten lopen. Wanneer het paard een wat dikkere onderkaak heeft, kan deze helemaal kaal worden geschoren, hierdoor oogt het hoofd wat fijner. De lange haren rondom de ogen kunnen ook op gelijke hoogte korter worden geschoren. De oren kan je beter niet helemaal uitscheren in verband met het welzijn, deze kan je voor een deel ‘uitlepelen’. Je houdt hierbij het oor vast en plaatst de tondeuse tegen de binnen zijkant en scheert naar beneden tegen de haren in. Dit doe je vervolgens ook aan de andere binnen zijkant. Dan kan je de buitenkant van de oren helemaal scheren. Bij het kopstukje (waar het halster en hoofdstel achter de oren liggen) kan ook ongeveer 5 centimeter worden weggeschoren. Zo krijg je een duidelijke scheiding tussen de voorpluk en de manen, waar het halster en het hoofdstel comfortabel kunnen liggen.