Recensieopdracht ‘karakter’, Ferdinand Bordewijk
Anne Sohier H4B
‘’Want een man, in ontroering, huilt niet, hij vloekt.’’
In het boek 'karakter' komen onderwerpen voor zoals liefde, carriére, ouderproblemen
Het verhaal 'karakter' gaat over Jacob Willem Katadreuffe, die de zoon is van Jacoba Katadreuffe (die 18 was toen ze Jacob kreeg) en zijn vader Dreverhaven. Na de geboorte weigert Jacoba te trouwen met Dreverhaven en in het verhaal leer je hoe Jacob opgroeid en de relatie die hij met zijn moeder heeft. In het verhaal leer je ook over de relatie tussen vader en zoon en hoe Jacob zich uit de armoede van zijn jeugd wil werken.
Stukje uit de tekst
‘’ ‘Haar’, hij zag haar. De stroeve, norse vrouw die hem nooit had geholpen. Maar de vrouw met de ogen als kolen vuur, de schrijfster van dit olografisch testament. De vrouw die hij thans stond te verliezen na Lorna te George, die zo van hetzelfde bloed was als hij, dat zij elkaar niet verdroegen.’’
Analyse
Titel: Karakter
Auteur: Ferdinand Bordewijk
Uitgeverij: Nijgh & Van Ditmar
Uitgeefjaar: het boek is uitgegeven in 1938
Personages:
Thema: het thema van het boek is de zelfdiscipline die je moet hebben te bereiken wat je wilt in je leven.
Ruimte: het verhaal vind plaats in Rotterdam. Door de omschrijving van de crisis, de armoede, de enorme werkloosheid maar ook de omschrijving van gebouwen, straten, wijken en het havengebied krijg je een goed beeld van hoe het er moet hebben uitgezien in die tijd en de plaats.
Perspectief: het verhaal wordt verteld door een alwetende verteller. Ook voorziet de alwetende verteller de gebeurtenissen regelmatig van commentaar. De alwetende verteller is vaak Jacob Katadreuffe. Het verhaal wordt echter niet verteld door een ik- perspectief. Ik vind dat door deze vertelwijze het verhaal veel interessanter wordt want je leest het van een afstandje maar toch wordt het verteld door de hoofdpersoon.
Tijd: Het verhaal speelt zich af in de tijd van wereldoorlog | tot en met de jaren dertig. Het verhaal speelt zich dus af in ongeveer 30 jaar. Je kunt dit herkennen aan het verhaal door bijvoorbeeld de opkomst van het communisme in Nederland. En ook wordt de oorlog genoemd in het verhaal.
Spanning: Ik vond niet echt dat er heel veel spanning in het verhaal zit omdat het meer een psychologische roman is. Doordat er dus meer aandacht was voor de personages was leerde je die heel goed kenen, in plaats van dat er echt spanning was. De enige spanning die je in dit verhaal zou kunnen vinden is misschien de spanning die je krijgt doordat het steeds onzeker blijft of Katadreuffe zijn doel behaald of niet.
Over de schrijver
Ferdinand Johan Wilhelm Christiaan Karel Emiel Bordwijk is geboren op 10 oktober 1884 in Amsterdam. Een jaar na dat hij geboren was verhuisde de familie naar het Singel. In 1894 verhuisde het gezin naar Den Haag. Bordewijk ging naar het gymnasium aan het Hoge Westeinde. Na zijn middelbare school ging Ferdinand rechten studeren in Leiden en promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap. Hij was een auteur maar zijn beroep was advocaat. In 1914 trouwde hij met een Nederlandse componiste genaamd Johanna Roepman. Zij kregen een zoon en een dochter. Bordewijk stierf op 80- jarige leeftijd op 28 april 1965 aan een longontsteking.
Mijn mening van het boek
Ik vond dit boek van alle boeken die ik tot nu toe heb gelezen het mooiste boek. Ik vond het wel een ingewikkeld verhaal en het is niet heel luchtig om te lezen. Ik vind dat het boek heel veel sfeer heeft die je aan het lezen houdt. Je raakt op een of andere manier heel bekend met Jacob en je wil blijven doorlezen. Doordat je het verhaal van zo dichtbij leest, blijft het verhaal ook interessant. Zodra de naam Dreverhaven in het boek valt is er gelijk een soort spanning want je weet dat er iets gaat gebeuren. Ik zou dit boek zeker aanraden aan iedereen want ik vind dat het een heel mooi en interessant verhaal is.