Boek 10 - havo 5

Recensieopdracht 'een schitterend gebrek', Arthur Japin

Anne Sohier Havo 5A

 

‘’Mijn liefde leefde, niet omdat ik werd bemind, maar omdat ik zelf liefhad!’’

In het boek 'een schitterend gebrek komen onderwerpen voor zoals liefde, prostitutie en verlies.

Het boek 'een schitterend gebrek' gaat over Lucia. Ze is een veertienjarig Italiaans meisje van het platteland en wordt verliefd op de zeventienjarige Giacomo. Wanneer hij voor werk weggaat en na een jaar terugkomt zou Lucia hem hebben bedrogen. Lucia woont nu ze ouder is in Amsterdam en komt daar in de wereld van de prostitutie terecht. Ook Giacomo gaat naar Amsterdam. De vraag is of ze elkaar tegen zullen komen

Stukje uit de tekst

‘’Dit was het keerpunt. Wanneer het mij een dergelijke beproeving kan helpen doorstaan, redeneerde ik, kan mijn verstand mij overal uit redden. Het was of mijn ziekte hierdoor zin kreeg, alsof alles in dienst had gestaan van deze gewaarwording. Ik nam mij dan ook voor mij, indien ik herstelde, de rest van mijn leven te laten leiden door de rede. Na dit besluit te hebben genomen durfde ik mijn fort in de wolken te verlaten en terug te keren naar de puinhopen van mijn lijf.’’

Analyse

Titel: de titel van het boek is ‘een schitterend gebrek’

Auteur: Arthur Japin

Uitgeverij: De Arbeiderpers

Uitgeefjaar: 2003

Personages:

Thema: het thema van het verhaal is een eerste liefde en de strijd tussen intuïtie en je gevoel.

Ruimte: een groot deel van het verhaal speelt zich af in Pasiano in Noord-Italië. Wanneer Lucia op reis is, komt ze in Bologna, met Zélide in Napels en Venetië. Na de reis speelt de rest van het verhaal zich af in Amsterdam.

Perspectief: het verhaal wordt verteld vanuit de ik-persoon. We volgen de gedachtes van Lucia. Ik vind dit vaak een hele mooie manier van vertellen omdat je jezelf zo echt kunt inleven in de persoon vanuit wie het verhaal wordt verteld.

Tijd: het verhaal speelt zich af in de 18e eeuw. In het verhaal wordt een periode van 30 jaar besproken. Vanaf de jeugdjaren van Lucia tot 1758, wanneer Lucia vertrekt uit Amsterdam. Ik vind de tijd van het verhaal heel bepalend voor het boek. De sfeer wordt er sterk door bepaald. Ook wordt de manier van denken van de mensen voor een groot deel bepaald door de verlichting.

Het verhaal wordt niet chronologisch verteld. Er wordt namelijk in deel één ‘het voordeel van de liefde’, wordt om en om vanuit Amsterdam en vanuit Pasiano verteld. In het tweede deel ‘een schitterend gebrek’, verteld Lucia over haar tijd op Pasiano en de reis naar Amsterdam. Vervolgens wordt in deel drie ‘theatrumamatorium’ speelt zich af in Amsterdam. Daar onthult Lucia nog stukken van hun levensverhaal. Dit is in de vorm van uitgebreide feedbacks.

Spanning: ik vind dat er zeker spanning in het verhaal zit. Een deel van die spanning komt naar mijn mening door meneer Seingalt. Deze man komt een lange tijd voor in het verhaal zonder dat je weet wie het is en waarom Lucia zo heftig op hem reageert. dat creëert spanning.

Over de schrijver

Arthur Valentijn Japin is geboren op 26 juli 1956 in Haarlem. Hij is een Nederlandse acteur en schrijver. Zijn vader pleegde zelfmoord toen Japin dertien jaar oud was. Hij werd ook gepest tot zijn zestiende.

Na het gymnasium, vertrok Arthur naar Londen om een opleiding aan de toneelschool te volgen. Hij ging naar ‘The School Of Dramatic Arts. Toen hij terug in Amsterdam kwam studeerde hij twee jaar Nederlandse taal- en letterkunde en studeerde vervolgens in 1982 af aan de Kleinkunstacademie.

In 1987 stopte Japin met acteren en begon hij te schrijven. Hij debuteerde in 1996 met Magonische verhalen. In 2003 werd een schitterend gebrek gepubliceerd, waarmee hij een jaar later de Libris Literatuurprijs voor ontving

Mijn mening van het boek

Ik vond dit boek een heel mooi boek. Ik vond het niet moeilijk om in dit verhaal te komen. Ik kwam er eigenlijk zonder moeite in. Ik vind dat het verhaal heel mooi is geschreven. Dit gaat wel tegen mijn verwachtingen in. Toen ik de achterflap van dit boek voor het eerst las, had ik verwacht dat het een heel standaard en dramatisch verhaal zou worden.

Tijdens het lezen kreeg ik echt het idee dat het door Lucia zelf was geschreven. Het leek bijna autobiografisch. Ook de relatie tussen Lucia en Giacomo facineerde met tot het einde. Ik was zeer emotioneel geïnverteerd in beide karakters. Het was ook echt niet te voorspellen of ze elkaar ooit nog zouden zien.

Wat ik erg tragisch vond was het feit dat elke keer als Lucia op elke nieuwe plaatsen net een nieuw leven opbouwde, haar dierbaren kwijtraakte. Vooral vanaf het moment dat ze prostituee werd kon ik de verbittering echt goed voelen.

Echter had ik wel snel door had dat Seingalt eigenlijk Casanova was; dat was geen verrassing voor mij. Ook had ik af en toe de neiging om te stoppen met lezen vanwege de hele lange filosofische gedachtegangen en de beschrijvingen van filosofische gesprekken die Lucia had met haar leermeester of Zelide. Dat was het enige negatieve wat ik van dit boek vind.

Al met al vind ik dit een heel goed boek en zou ik het zeker aanraden. Ik vond het heel mooi hoe de karakters zijn uitgewerkt en ik werd echt meegetrokken in het verhaal.