Reglementen waaronder klassen en winstpunten

De aangespannen sport heeft twee categorieën, namelijk Regionaal en Nationaal. Op een concours is een combinatie hiervan mogelijk, over en weer starten is toegestaan mits er vergelijkbaar niveau is. Rijders moeten zelf aangeven of het paard Nationaal of Regionaal moet worden geregistreerd, dit geldt voor een heel jaar. Vaak is het niveau Nationaal hoger dan Regionaal. De Nationale rijders gaan het hele land door voor concoursen, de Regionale blijven vaak wat meer in de regio. Er waren 4 regio's: Noord, Midden, Zuid en West. Sinds 2018 zijn er 2: Noord en Midden-Zuid-West. Als een concours Nationaal is zitten er meer eisen aan het organiseren dan bij een Regionaal concours.

Deelnemers moeten zich houden aan de voorgeschreven reglementen over kleding, rijtuig en harnachement, wanneer dit niet wordt nageleefd kan uitsluiting volgen.

Verschillende klassen en rubrieken

Naam:

Voor wie?

Nieuwelingenklasse  

Jonge paarden van 4 tot maximaal 6 jaar, die nog niet op een officieel concours zijn gestart.

Limietklasse

Soms opgedeeld in een lage en hoge limiet waarbij er bij de indeling van de paarden verschil in behaalde winstpunten wordt gemaakt.

Elk jaar wordt er een grens bepaald, wanneer paarden over moeten naar een volgende klasse. Nationaal gaan paarden vaak vanaf 100 winstpunten naar de grote limiet en regionaal vanaf 50.

Ereklasse

Deelnemende paarden moeten minimaal 6 jaar oud zijn. Nationaal mogen paarden naar de ereklasse vanaf 200 punten en regionaal vanaf 150. Er kan dus vrijwillig worden overgegaan naar een hogere klasse, bij de hierboven genoemde punten is het verplicht.

Open klasse

Deze rubriek is opengesteld voor zowel limiet- als ereklassepaarden.

Fokklasse

Merries óf stamboekhengsten, die zijn ingeschreven bij een erkend stamboek. De stamboekhengsten moeten voor het lopende jaar zijn goedgekeurd.

Damesklasse

Hieraan mogen alleen dames meedoen. Naast de reguliere prijzen, wordt ook een prijs uitgereikt voor de mooiste combinatie (schoonste geheel). Hierbij wordt er gekeken naar het geheel van de combinatie, of alles schoon is, of de kleding past bij het rijtuig etc. Deze rubriek mag regionaal gereden worden met een vierwieler of tweewieler, maar nationaal alleen door tweewielers. Er worden in deze rubriek geen winstpunten verleend.

Young Riders

Deelnemers moeten 16 jaar of ouder zijn en mogen tot het jaar waarin zij 26 worden meedoen. Ook deze deelnemers moeten een rijvaardigheidsexamen afleggen en daarnaast lid worden van de VTN en JongKWPN.

Tweespan

Twee paarden naast elkaar voor een spider (soort rijtuig).

 

De Nationale damesrubriek wordt verreden met een gareeltuig en tweewieler. Foto: Geert Bouis.
De reguliere enkelspanrubrieken worden verreden met borsttuig en vierwielige concourswagen.

 

Deze rubrieken worden niet op elk concours verreden:

Naam:                                                          

Voor wie?

Onder het zadel

Het paard moet een KNHS-startpas bezitten.

De berijder moet lid zijn van de KNHS en minimaal 16 jaar zijn.

Er worden geen winstpunten verleend. Er moet of met een rijpaardhoofdstel met trens worden gereden, of met een tuigpaardhoofdstel met stang.

Tandem

Twee paarden voor elkaar voor een tweewieler.

Klavertje drie

Twee paarden naast elkaar, met een paard ervoor aangespannen voor een spider.  

Trojka

Drie paarden naast elkaar, voor een Spider.

Randem

Drie paarden voor elkaar, voor een tweewieler gespannen.

Vierspan

Twee paarden naast elkaar, met twee paarden daarvoor met een luxe rijtuig (Landauer).

Klavertje drie voor een Spider.
Vierspan tuigpaarden voor de Landauer, foto: Geert Bouis.
Een tweespan tuigpaarden voor de Spider, foto: Rosan Wilts.

 

Op het filmpje hieronder is de huldiging van verschillende rubrieken te zien.

Onderstaand filmpje laat verschillende rubrieken met de opbouw van winstpunten zien.

Winstpunten 

Bij een dressuurpaard zijn de winstpunten afhankelijk van de score die zij in de dressuurproef hebben behaald, de plaatsing staat daar los van. Bij de tuigpaarden kunnen er winstpunten worden verzameld, wanneer zij geplaatst worden. Hoe hoger de plaatsing, hoe hoger ook het aantal winstpunten. Net als bij de dressuur moet er vanaf een bepaald aantal punten worden gepromoveerd naar een hogere klasse. Uiteindelijk kunnen paarden dan in de ereklasse terecht komen. De winstpuntenregeling en de promoveerregel is verschillend voor Nationale en Regionale paarden.  

Plaatsing

Nationaal

Regionaal

1 en 2

5 winstpunten

3 winstpunten

3 en 4

3 winstpunten

2 winstpunten

5 en 6

2 winstpunten

1 winstpunt

7 t/m laatste deelnemer

1 of 0 winstpunten

1 of 0 winstpunten