Les 2: Griekse mythen

Inleiding

Deze les dient als focus op mythen en de moraal die daar aan vast zit.
De onderwerpen van deze les zijn

Deze onderwerpen worden of uitgelegd door de docent, of verkregen door aan de slag te gaan met vragen waarin de mythes en de vaardigheden naar voren komen.

 

Info

Voorbereidingstijd: 15 minuten

Geadviseerde lestijd: 40-50 minuten.

Materialen: 2 A4 met hierop het verhaal van Narcissus en Echo, minimaal 1 device met internettoegang per 2 leerlingen. Een digibord.

Kerndoelen: doel 51 en 52. Tijdsaanduiding op tijdbalk en kenmerkende aspecten tijdvak Grieken en Romeinen.

 

Leerdoelen

 

Lesdoelen

 

Kort verloop van de les

De les start met het  laten zien van een afbeelding van Narcissus, waarbij besproken word wat de kinderen zien.
vertellen van de mythe: Narcissus en Echo (bij het kopje les staat een printbare versie).
Daarna komt een stukje uitleg over wat een moraal is.
De leerlingen gaan zelfstandig aan de slag in wikiwijs, met verwerkingsvragen over de structuur van de mythe van Narcissus en Echo en het halen van een moraal uit een verhaal.
Na de verwerking komt de vraag aan de tweetallen wat de moraal is in de mythe van Narcissus en dan wordt hierover gediscusseerd.

 

Voorbereiding

Voor de les print de docent het verhaal van Narcissus en Echo uit, en leest hem een keer goed door.
De docent zet de afbeelding van Narcissus klaar op het digibord.

de Mythe van Narcissus en Echo

 

 

Opbouw van de les

Introductie

De docent zet de afbeelding op het digibord van Narcissus en Echo. (dit kan door op de afbeelding hierboven te klikken, wat deze vergroot)
De docent stelt een aantal vragen aan de leerlingen, waar klassikaal antwoord op gegeven kan worden, of wat kan worden besproken in groepjes. (op inzicht docent)

vragen kunnen zijn:
-Wat zien jullie hier?
-Wat is de jongen aan het doen? en waarom?
-Hebben jullie wel eens gehoord van Narcissus?

 

kern: het verhaal van Narcissus en Echo

De docent verteld de mythe van Narcissus en Echo.
Er worden wat vragen aan de leerlingen gesteld en daar wordt klassikaal over gediscussieerd. Deze vragen dienen de leerlingen aan te zetten tot nadenken over de acties van de personages uit de mythe.

Voorbeelden van vragen die gesteld kunnen worden zijn:

- Wat vonden jullie van Narcissus?
- Wat vonden jullie van zijn gedrag?
- Wat vonden jullie van Echo?
- Denk je dat ze iets op een andere manier had kunnen doen?
- Vond je het terecht wat er met hem is gebeurd?
- Had Narcissus dit kunnen voorkomen? Hoe?

Eigen vragen over de mythe zijn natuurlijk ook mogelijk.

De docent legt de lesstructuur uit: een stukje uitleg over moraal, zelf aan de slag op wikiwijs en een gezamelijke afsluiting.
Ook kunnen hier de leerdoelen aan de leerlingen voorgelegd worden en vragen over de lesstructuur beantwoord worden.

 

Kern: presentatie van de docent

Uitleg moraal:

De griekse mythen bevatten allemaal een moraal, een levensles. Als het verhaal verteld werd aan mensen, konden mensen ervan leren hoe ze zich moesten gedragen. Ze konden de fouten van anderen zien en bedenken dat ze dat niet moesten doen. Dit was niet alleen bij de Grieken zo, ook nu hebben we nog een moraal in een verhaal, bijvoorbeeld sprookjes. Zo zien we in Belle en het beest dat het gaat om het innerlijk, niet het uiterlijk. En in Frozen zien we dat weglopen van het probleem niet helpt. Het wordt niet direct genoemd, maar dat is de boodschap die we ervan kunnen leren, de moraal.
Soms weet je meteen wat de moraal is, misschien is het heel duidelijk, of heeft iemand je het een keer verteld. Soms is het moeilijker om te bedenken wat de moraal is, dan zijn er een paar stappen die je op weg kunnen helpen.
Als eerste: wat gaat er fout? Er is meestal wel iets wat er mis gaat, en soms gaat het daarna weer beter (bijvoorbeeld bij veel Disney sprookjes).
Als tweede: hoe komt het dat het mis gaat? Wat heeft de hoofdpersoon gedaan waardoor het verkeerd gaat?
Als derde: waardoor had het beter kunnen gaan? Wat kon de hoofdpersoon anders kunnen doen zodat het niet misgaat, wat is het juiste om te doen?
Als je deze dingen weet, kan je al snel een moraal benoemen in een verhaal.

 

Kern: verwerking van de stof

De leerlingen kunnen zelfstandig aan de slag met de stof van les 2 op wikiwijs.
In deze stof word de mythe van Narcissus en Echo nog een keer teruggevraagd en zijn er 2 oefeningen waar ze begeleid de moraal opschrijven.
Er staat in het kort de mythe van Icarus en de mythe van Koning Midas.

 

Afsluiting

Als afsluiting schrijft elk tweetal de moraal van de Mythe van Narcissus en Echo op. Zodra elk tweetal iets heeft opgeschreven, worden er een aantal antwoorden klassikaal behandeld.
Laat vooral de kinderen feedback geven op de opgeschreven moraal van de andere kinderen. Tijdens deze feedback kan de docent een aantal begeleidende vragen stellen zoals:
-Is dit een les die geleerd kan worden?
-Is dit wat is gebeurd in de mythe?
-Hoe is de verwoording?

Laat na 2 moralen besproken te hebben de leerlingen hun eigen moraal nog een keer aanpassen en kies van deze nieuwe versies er 2 of 3 uit om op het bord te hangen tot het eind van het lessenpakket.