Docentenhandleiding

Dit lesmateriaal is ontwikkeld door Wieteke de Roos-van Heun. Het is gratis beschikbaar voor docenten die bijscholing geven aan verzorgenden IG.

Op verzoek van zorginstellingen is ook een verkorte versie van deze module ontwikkeld: maken.wikiwijs.nl/130114

Hieronder staat een korte handleiding voor docenten.

Verdeel de groep in zogenaamde leerteams van, afhankelijk van de grootte van de gehele groep, 2 tot 5 personen. Met deze groepsleden werken de leerteams gedurende de gehele module samen.

Bij deze module wordt gewerkt aan het realiseren van drie algemene leerdoelen en drie persoonlijke leerdoelen. Elke lesdag is hetzelfde opgebouwd en draagt bij aan het bereiken van de leerdoelen.

De lesdag start met het verdiepen in verschillende somatische (lesdag 1 en 2) , psychogeriatrische (lesdag 3) of psychiatrische aandoeningen (lesdag 4). De studenten werken in de ochtend aan het maken van een presentatie over een aandoening. Om de aansluiting met de praktijk zo groot mogelijk te maken verdiept het leerteam zich bij voorkeur in een reële casus van minimaal één van de deelnemers van het team.

De presentaties worden gegeven aan de gehele groep waarna men kans heeft om verdiepende vragen te stellen en feedback te geven aan het presenterende leerteam.

De middag staat in het teken van klinisch redeneren. De studenten kunnen aan de hand van een casus oefenen met het klinisch redeneren. De middag wordt afgesloten met een diagnostische test over de aandoeningen die die dag aan bod zijn gekomen.

Bij deze module heeft de docent de rol van leercoach. De docent ondersteunt de studenten bij het leren en hun ontwikkeling. De docent geeft feedback en stimuleert tot reflecteren. Na het volgen van deze 4 daagse module kan de student zich zelfstandig verdiepen in relevante aandoeningen en de stappen van het klinisch redeneren toepassen.

Voorbeeld lesplan;

Lesplan module klinisch redeneren voor verzorgenden IG.

10.00 u - 10.15 u

Introductie door docent op thema lesdag

10.15 u - 11.30 u

Verdiepen in aandoeningen, werken aan presentaties in leerteams

11.30 u - 11.45 u

Koffiepauze

11.45 u - 12.30 u

Klassikaal geven van presentaties, vragen stellen en feedback geven

12.30 u - 13.00 u

Lunchpauze

13.00 u - 13.45 u

Werken in leerteams aan casus klinisch redeneren

13.45 u - 14.00 u

Klassikaal nabespreken casus klinisch redeneren

14.00 u - 14.15 u

Koffiepauze

14.15 u - 15.00 u

Werken aan opdracht over verstoringen

15.00 u - 15.30 u

Nabespreken opdracht verstoringen

15.30 u - 15.50 u

Diagnostische toets maken

15.50 u - 16.00 u

Afronden lesdag en bespreken voorbereiding volgende lesdag