Kenmerkend aspect:
De ontwikkeling van handelskapitalisme en wereldeconomie
In deze periode hebben de VOC en de WIC voor grote welvaart gezorgd in de Republiek. Beide Compagniën waren gericht op handeldrijven met gebieden overzee.
De oprichting van de VOC in 1602 en de WIC in 1621 vonden plaats in de periode die nu bekend staat als de 80 jarige oorlog (1568-1648). in deze oorlog streed de Republiek tegen het machtige Spanje, dat in bezit was van een sterk huurlingen leger en een machtige vloot, de Spaanse Armada. Spanje had veel geld nodig voor de bekostiging van de oorlog en haalde hiervoor goud en zilver uit Zuid-Amerika, dat zij hadden veroverd. De schepen die deze kostbare lading vervoerden werden vergezeld door oorlogsschepen ter bescherming. Dit is bekend geworden onder de naam "Zilvervloot". De Nederlander Piet Hein heeft deze vloot overvallen en de scheepslading buitgemaakt. De Spaanse schatkist leed hierdoor een gevoelig verlies. https://historiek.net/piet-hein-spaanse-zilvervloot/2970/
Ook de Republiek had geld nodig om de oorlog te kunnen blijven voeren tegen Spanje en het machtige leger en vloot te verzwakken.
Tot 1595 was de specerijen handel volledig in handen van de Portugezen en Spanje. Door de 80-jarige oorlog mochten de Nederlanders de Spaanse en Portugese havens niet aandoen en konden daar dus geen specerijen halen. Dit was voor de Republiek reden om direct specerijen te gaan halen in Oost Indië. Vanaf 1595 werden er compagniën opgericht die zich gingen toeleggen op deze handel. Deze compagniën waren voorlopers van de VOC en worden voor-compagniën genoemd.
De Gouden Eeuw: korte documentaire over de VOC https://www.uitzending.net/gemist/177258/Nederland-3/Dossier_geschiedenis_De_Gouden_Eeuw.html
De Gouden Eeuw
een website met glossy, krant en ludieke filmpjes