De VOC

In 1602 werd de VOC opgericht.

Na een aantal jaren bleken de voorcompagniën of de lokale "compangiën van verre" niet in staat voldoende winstgevend te zijn. Iedere reis die een schip naar Oost-Indië maakte, moest de eigenaar van het schip opnieuw voldoende financiers vinden om de reis te kunnen maken. Bemanning moest betaald kunnen worden en het schip moest verzekerd worden. Dit kostte veel geld. De reis was echter vol gevaren en het was niet zeker of het schip zou terugkeren en of de lading voldoende geld zou opleveren om het geïnvesteerde geld terug te krijgen, het liefst met winst. Bovendien moesten de schepen met elkaar concurreren. Deze onderlinge concurrentie zorgde voor een druk op de winsten, waardoor de inkomsten voor de Admiraliteiten (belangrijke colleges van steden die zich bezig hielden met de handel over zee)uit licentiegelden en convooigelden terugliepen. Deze inkomsten werden gebruikt om de oorlog tegen de Spanjaarden te financieren. In 1602 besloten de Staten Generaal daarom op advies van de raadspensionaris Johan van Oldenbarneveld daarom een einde te maken aan deze concurrentie en de VOC op te richten.

De VOC was de eerste monopolistische handelsonderneming. Handeldrijven met Zuid-Oost Azië was het doel en niet het koloniseren van gebied. Het handeldrijven gebeurde vanuit factorijen of handelskantoren waarvan Jacatra (Batavia) de belangrijkste was.

De VOC kreeg de bevoegdheid zelf handelsverdragen te sluiten, forten te bouwen en oorlog te voeren. Naast de specerijen handel verzorgde de VOC ook de intra-Aziatische handel en vrachtvaart. Hiervoor kon alleen met zilver worden betaald en dat werd uit Latijns Amerika gehaald.

Op de voc site kun je veel informatie terugvinden en zijn veel oorspronkelijke documenten gedigitaliseerd. https://www.vocsite.nl/index.html