Bij Natuur & Technologie is het belangrijk dat je goed om je heen kijkt en dat je kunt omschrijven wat je ziet. Ieder onderzoek begin je met een waarneming en met de vraag wat je ziet, hoort, ruikt, voelt of proeft. Zo maak je in woorden een beschrijving van je waarnemingen.
Maar woorden zeggen niet altijd genoeg. Stel, je ziet een bijzondere vogel, waar je de naam niet van kent. Je weet dat het echt iets bijzonders was en wilt aan iemand duidelijk maken wat je hebt gezien. Vaak is het dan makkelijker om de vogel te tekenen, dan om precies uitleggen hoe hij er uitzag. Bovendien leer je beter te kijken als je tekent. Bij Natuur & Technologie teken je daarom veel.
Er zijn afspraken over hoe we bij biologie tekenen. Daarover leer je meer bij deze opdracht.
Biologen maken dus vaak tekeningen voor het vastleggen van waarnemingen. Dat kan op twee manieren: als een natuurgetrouwe tekening of als een biologische (schematische) tekening.
Bij een natuurgetrouwe tekening:
- Je tekent het voorwerp precies zoals het is.
- Je zorgt ervoor dat alle details precies kloppen.
- Je gebruikt kleurpotloden.
Bij een schematische tekening:
- Je tekent in zwart-wit (potlood).
- Je tekent eenvoudig: alleen de buitenkant van de onderdelen.
- Je gebruikt strakke lijnen.
- Je benoemt de onderdelen die je ziet.
natuurgetrouwe tekening
In de afbeelding rechts zie je een natuurgetrouwe tekening van een sierappel. Jij gaat twee biologische tekeningen maken van een sierappel.
Bij het maken van biologische tekeningen gelden vaste regels. Lees deze goed door en gebruik ze bij het maken van jouw tekeningen in de opdracht hierna.
Tekenregels voor het maken van een biologische tekeningen:
Teken op blanco papier.
Maak bovenaan het blad in een bovenschrift: hieroin zet je wát je gaat tekenen (de titel) en je naam. Als je een microscooptekening van een preparaat maakt, zet je er ook bij welke vergroting je het preparaat bekijkt (bijvoorbeeld 400x), wat voor soort tekening het is en eventueel welke kleurstof je hebt gebruikt.
Teken zeer nauwkeurig wat je ziet. Kijk goed! Verzin niets, maar laat ook niets weg.
Teken met een goed potlood (liefst H of HB), met een scherpe punt.
Probeer zoveel mogelijk in het midden van het tekenvlak te tekenen.
Teken groot (gebruik ongeveer driekwart van je papier). Zorg er wel voor dat rechts van de tekening een flink stuk wit overblijft voor bijschriften.
Teken dun en gebruik zo weinig mogelijk je gum.
Zet met behulp van een liniaal horizontaal dunne streepjes (verwijsstreepjes) naar de verschillende onderdelen die je kunt zien. Zie de voorbeelden hierboven.
Zet de naam van die onderdelen (de bijschriften) achter de verwijsstreepjes.
Gebruik maar één kant van je tekenblad en teken niet meer dan één tekening op een A4.
Opdracht: maak biologische tekeningen van een vrucht
Je krijgt van de expert een sierappeltje.
Snijd de vrucht door op de manier zoals de expert je vertelt. Je maakt óf een lengtedoorsnede óf een dwarsdoorsnede. Kijk goed naar de plaatjes voordat je gaat snijden ;-)
lengtedoorsnededwarsdoorsnede
Pak je tekenspullen en twee witte vellen papier.
Je maakt twee biologische tekeningen: 1 van een lengtedoorsnede én 1 van een dwarsdoorsnede. Pas daarbij de tekenregels toe. Zodra je één tekening af hebt, vraag je feedback aan de expert. Die feedback verwerk je in de tweede tekening.
Deel eerst je tekenbladen goed in, zodat je ruimte hebt voor het bovenschrift en de bijschriften. Zie het blad met tips!
Teken met een strakke lijn de omtrek van de vrucht. Teken vervolgens met dunne lijnen alle onderdelen. Blijf zorgen voor een scherpe punt.
Als je klaar bent, kun je de namen van de onderdelen erbij zetten (schil, pit, vruchtvlees):
Trek met een potlood horizontale lijnen langs een geodriehoek of liniaal.
Laat het lijntje beginnen bij wat je wilt benoemen. Schrijf de namen van de onderdelen netjes naast de lijntjes.
Vergeet de titel niet en zet ook je naam en stamgroepnummer op de tekening.
Beoordeel je tekeningen met de beoordelingslijst die je krijgt van de expert. Is het allemaal in orde? Maak dan een foto van de tekeningen en zet ze in het document om in te leveren via Classroom. Check nog even de rubric voordat je alles inlevert!