UITLEG

Lees de uitleg goed door en ga daarna verder naar de oefeningen.

De tussen S: je schrijft de letter als je hem hoort.

In de meeste gevallen kun je het horen, maar als het tweede woorddeel met een s-klank begint (zoals in station(s)chef), is het moeilijk te verstaan of je s schrijft of niet.

Er zijn dan twee mogelijkheden om achter de voorkeursvorm te komen:

  1. Vervang het eerste woord van de samenstelling door een ander woord: stationschef is met een tussen-s omdat je een s hoort in stations- en bedrijfschef.
  2. Vervang het tweede deel door een woord dat niet met een s-klank begint: stationschef is juist omdat het ook stationshal is.

Er zijn dus geen vaste regels te geven voor het wel of niet voorkomen van de tussen-s. Wel zijn er enkele patronen te zien in het gebruik ervan:

Je schrijft een s in een samengesteld woord, als je de s kunt horen

Let op! Als het tweede woord in een samenstelling met een s begint, dan hoor je de s niet. Je schrijft de s wel