Devices

Meer informatie over devices, het lokale netwerk, de draadloze netwerkinfrastructuur (wifi) en de internetverbinding. Of het investeren in nieuwe technologieën: hoe kun je de toekomstvastheid ervan bepalen met behulp van de Hype Cycle en slim investeren met behulp van de Strategic Technology Map.

 

Keuzehulp

Omdat de focus in de pilot op de inzet van tablets ligt beperkt de scope van dit advies zich tot tablets. Deze keuze is ingegeven door de lage drempel van gebruik (kinderen snappen het meteen) en het eenvoudige beheer (werkt altijd, vraagt weinig (beheer)aandacht). Raadpleeg je zelf nog andere typen devices? Raadpleeg dan deze keuzehulp.

https://maken.wikiwijs.nl/userfiles/95a337d0a786848639e623bc53221bdefb89e608.jpg

Mobile Device Management

Het beheer van devices noemen we ook wel MDM, Mobile Device Management. Uit de gesprekken met scholen binnen het nieuwkomeronderwijs blijkt dat inrichting van het MDM cruciaal is. Om devices goed in te kunnen zetten is het zelfstandig kunnen selecteren en installeren van apps, en het kunnen uitschakelen van de schermen essentieel. Ook een simpele login van apps en digitaal leermateriaal is noodzakelijk in het nieuwkomeronderwijs.

Veel leerlingen in het nieuwkomeronderwijs kunnen nog niet goed lezen en schrijven. Een school moet hier rekening mee houden bij bijvoorbeeld wachtwoorden en beveiliging van devices. Sandra van De Wissel uit Luttelgeest vertelt in onderstaande video over haar ervaringen met beheer en het belang van een goede inrichting.

Gedeeld gebruik

Leerlingen delen de tablets omdat ze beperkt beschikbaar zijn. Hierdoor moet een school de voortgang en resultaten van leerlingen ‘buiten’ het device om vastleggen. De inrichting van de tablet moet gestandaardiseerd zijn om de inzet ervan voor de leraar te vereenvoudigen. Hierdoor zijn alle mogelijk benodigde toepassingen op elk device beschikbaar zijn en kan elke leerling een willekeurige device gebruiken.

De volgende tips zijn handig als je een tablet inzet:

Geef leerkrachten (eerder) tablets om zelf te leren en (leermiddelen) uit te proberen

Als de leerkrachten zelf ervaring kunnen opdoen met de tablets bevordert dat later een vlotte inzet in de klas. Een leraar-tablet biedt idealiter mogelijkheden om zelf nieuwe apps te installeren om nieuw interessant materiaal te kunnen uitproberen.

Beperk het aantal beschikbare applicaties op de leerlingtablets tot het minimaal benodigde, zodat de leerlingen niet afgeleid worden door een overdaad aan mogelijkheden.

Zorg voor kindbestendige koptelefoons

Aangezien het aanleren van de Nederlandse taal een belangrijk onderdeel is van nieuwkomers- onderwijs, is het goed om te beschikken over stevige koptelefoons.

Zorg voor kindbestendige bescherming van de devices

Voor tablets zijn stevige hoezen met een goede hoekbescherming belangrijk. Kies afhankelijk van het verwacht gebruik - leeftijd kinderen, ruimte, mate van toezicht - voor schokabsorberende siliconen randen en een extra kras- en waterbestendige laag voor het scherm.

Zorg voor een veilige opslaglocatie voor devices, liefst gecombineerd met opladen

Een set tablets vertegenwoordigt een flinke financiële waarde. Zorg dat je deze (buiten schooltijden) op een veilige plek kan opslaan. Dit is ook het uitgelezen moment om de batterij op te laden. Let daarbij op de extra belasting van de elektriciteitsvoorziening in de school om mbrandgevaar te voorkomen.

Zet Mobile Device Management (MDM) in voor klassenmanagement (leraar) en beheer (ICT-er)

MDM biedt ruime mogelijkheden voor het beheer van (mobiele) devices. Denk daarbij aan de automatische installatie/uitrol van nieuwe applicaties, wijziging van instellingen (onder andere beveiliging) en preventief onderhoud (bijvoorbeeld signaleren van ruimtegebrek of lege batterij).

Veel MDM-software biedt ook mogelijkheden die het klassenmanagement van de leerkracht ondersteunen. Denk aan app-locking (leerling kan alleen werken binnen 1 of meer apps of websites), het delen van schermen en andere werkvormondersteuning.

Het beleggen van het beheer van devices binnen het bestuur of de school biedt meer flexibiliteit dan als een externe partij dit uitvoert.