Social media is dus niet meer weg te denken uit de omgeving. Om de lessen goed aan te laten sluiten bij de leerlingen is het ook van belang om als docent mee te gaan in de trend van social media, zodat de lessen aansluiten bij de 21st century. Van belang is wel om te weten waarvoor je de verschillende social media kan gebruiken. Hieronder volgt daarom een opsomming van enkele social media voorbeelden, waarna u specifiek bij een door u gekozen social media kan kijken voor good practice tips.
Instagram is een social media bron, waarbij gebruikers foto's en plaatjes kunnen uploaden. Deze foto's en plaatjes komen vervolgens op het scherm van de volgers terecht. Als docent kunt u Instagram gebruiken voor bijvoorbeeld:
Twitter is een social media bron waarbij een gebruiker een Tweet schrijft. Een tweet is een kort bericht, waarin gelinkt kan worden naar specifieke onderwerpen met behulp van hashtags (#). U kunt als docent een account aanmaken op Twitter met een naam die u deelt met uw leerlingen. Leerlingen kunnen dan via Twitter korte vragen aan u stellen. Ook kunt u een vragenuur afspreken met uw leerlingen, waarbij ze in dat uur zo snel mogelijk antwoord krijgen op hun vragen.
Vaak is het erg lastig om een leuke gastspreker in de les te krijgen. Met Skype kan dit probleem opgelost worden. Je spreekt dan met de gast af wanneer zij online zijn op Skype en rond het afgesproken tijdstip belt u dan met de gast. Zo kunt u toch een gastspreker in de les hebben, terwijl zij niet fysiek bij u in de les staan. Dit maakt het ook voor de gastspreker makkerlijker om een gaatje te vinden in de agenda!
Youtube is een website waarbij films geüpload kunnen worden. Deze films kunnen over van alles gaan en door iedereen gemaakt worden. U kunt uw leerlingen actief met de lesstof bezig laten gaan door hen de opdracht te geven een filmpje of kennisclip te laten maken over een onderwerp dat aan bod is gekomen in uw les. Deze kennisclip kunnen leerlingen naar hun persoonlijke account laten uploaden, maar u kunt ook namens uw vakgroep een account aanmaken en daar alle filmpjes uploaden. Het staat u natuurlijk ook vrij om zelf aan de slag te gaan met een interessant of leuk filmpje.
E-mail is het huidige systeem van het versturen van brieven of grotere berichten. Daarbij wordt de e-mail opgeslagen in het e-mailaccount zodra de e-mail ontvangen is. U kunt leerlingen aan elkaar gaan koppelen om informatie met elkaar uit te wisselen. Dit kan binnen de school, maar leuker is het om leerlingen te laten samen werken van verschillende scholen of zelfs uit verschillende landen. Dit is vooral van toepassing bij talig onderwijs.