Boek 4 - havo 4

Het behouden huis

Boek Het behouden huis

Auteur Willem Frederik Hermans

Genre Oorlogsroman, Psychologische roman, Geschiedenis, Novelle

Eerste uitgave 1952

Taal Nederlands

Niveau 4

Ik heb dit boek gekozen omdat ik door u verwezen werd naar dit boek. Dit kwam omdat ik aangaf dat oorlog en dunne boeken het dichtst bij mijn ideale boek komt. Ondanks dat het niveau 4 is ben ik het toch gaan proberen aangezien u er het volste vertrouwen in had dat ik dat aan kon, en wie ben ik om aan uw inschattingsvermogen te twijfelen.

De ik-figuur vecht in de Tweede Wereldoorlog aan de zijde van de partisanen. De meeste zijn Oost-Europeanen. Dat zorgt voor taalproblemen. Hier heeft hij moeite mee en hij voelt zich eenzaam. Alleen met een Spanjaard heeft hij wat contact. Wanneer de partisanen een stadje veroverd hebben en de ik-figuur een café binnen wil gaan, krijgt hij de opdracht het stadje te zuiveren van ‘boobytraps’.

In het stadje ziet hij niemand. Plotseling stuit hij op een groot huis. Hij herinnert zich het verblijf in gevangenissen – sinds vier jaar heeft hij niet meer in een normaal bed geslapen. Met een zekere eerbied neemt de hoofdpersoon zijn intrek in het huis. Hij gaat het hele huis door. Slechts een kamer is op slot. Er is niemand. Wanneer hij het hele huis doorzocht heeft, neemt hij een bad en trekt daarna de kleding van de oorspronkelijke bewoner aan. Hierna gaat hij naar de keuken en eet de pan soep, die nog op het fornuis stond, leeg.

Plotseling gaat de bel. De Duitsers hebben een tegenaanval gedaan en nu staat er een Duitse officier op de stoep. Hij denkt dat de ik-figuur de wettige bewoner is en scheept hem op met de inkwartiering van enkele officieren. De volgende ochtend ontdekt hij dat het slot van de kelder is geforceerd. Hij beklaagt zich hierover bij de kolonel en het slot wordt vervangen en de solda-ten houden zich in het vervolg rustig.

Hoewel de ik-figuur de Duitsers als soldaat bestreden heeft, ziet hij geen wezenlijke bedrei-ging in hen, omdat hij als het ware zijn soldatenleven opzij heeft gelegd. Wel is hij voortdurend bang voor de komst van de werkelijke eigenaars.

De volgende week verloopt rustig. De ik-figuur verkent de omgeving en neemt een kat mee naar het huis. In de huisbibliotheek ontdekt hij allerlei boeken over vissen: de eigenaar moet een vissenliefhebber zijn.

Op een dag betreedt een vreemde man het huis. Hij blijkt de eigenaar te zijn. De ik-figuur schiet hem dood. Dan komt er een vrouw uit de badkamer. De ik-figuur wurgt haar op lugubere wijze en legt haar in ‘zijn’ slaapkamer. De vermoorde man legt hij in de tuin. Wanneer hij weer binnenkomt ziet hij licht in de afgesloten kamer. De deur staat op een kier. De ik-figuur ziet een dove oude man temidden van een verzameling aquaria. De oude man vertelt een heel verhaal over zijn ‘cultuurgoed’. De ik-figuur gaat naast de vrouw liggen en valt in slaap.

Nadat de kolonel op de deur heeft geklopt, zegt hij dat ze ingesloten zijn door de bolsjewis-ten. De ik-figuur trekt zijn uniform weer aan en neemt de kolonel gevangen. Hij mag zich niet meer scheren. Op weg naar beneden probeert de ik-figuur de oude man duidelijk te maken dat hij geen ‘Heil Hitler’ meer mag zeggen. Hij schrijft de boodschap op een briefje, wanneer de man hem niet snapt.

De ik-figuur sluit zich weer bij het leger aan. Hij komt ook de Spanjaard weer tegen.. Die is geïnteresseerd in de vrouw. De ik-figuur brengt hem naar het huis. De partisanen, die hen ge-volgd zijn, vernielen het huis en belemmeren de ik-figuur de doorgang naar boven.

’s Avonds lukt het hem naar boven te gaan. De kamer is verlaten en de aquaria zijn ver-nield. Ook de vrouw is weg. In de tuin treft hij het lijk van de eigenaar nog wel aan. Op het grasveld voor het huis ontdekt hij de anderen: de oude man, de kolonel en de vrouw zijn aan een plataan opgehangen. Voordat hij met het leger meegaat, gooit hij nog een granaat in het huis. Hij beseft dat het huis al die tijd ‘komedie heeft gespeeld’ en nu pas laat zien wat het in werkelijkheid geweest is: ‘een hol, tochtig brok steen, inwendig vol afbraak en veiligheid.’

 

Het boek was erg kort maar er gebeurde enorm veel in die paar bladzijdes hierdoor was het verhaal wel goed afgerond en niet te langdradig het boek was erg realistisch dit kwam door de gedetailleerde beschrijving van handelingen en de omgeving. Zo kon ik mij goed voorstellen hoe de omgeving eruit zag hoe de persoon zich gedroeg welke gezichtsuitdrukking die had, het was een boek die je als film in je hoofd kon laten afspelen. Soms had het wel wat minder gedetailleerd gemogen van mij bijvoorbeeld als er dode mensen lagen, maar het blijft natuurlijk een oorlogsboek dus zulke dingen kun je verwachten, het was ook niet te overdreven beschreven dus het was niet te heftig. De zinsopbouw en woordenschat vond ik wel erg lastig te begrijpen in dit boek. Hierdoor ga ik denk ik in het vervolg toch maar weer terug naar een niveau 2-3 boek. Ondanks dat ik soms zinnen of woorden niet helemaal begreep was de hoofdlijn van het boek goed te volgen mede hierdoor vond ik het een interessant boek, dit komt misschien ook omdat het niet zoveel bladzijdes had.