Boek 7 - havo 5- Mama Tandoori

Mama Tandoori – Ernest van der Kwast

 

Opdracht: Juryrapport

 

  1. De titel moet perfect de strekking van het verhaal weergeven.
  2. Het boek bevat leuke anekdotes.
  3. Het boek mag maximaal 1 hoofdpersoon hebben.
  4. De lezer moet getriggerd worden om door te lezen.
  5. Het boek moet een verrassend einde hebben.

1.In Mama Tandoori wordt het leven van de schrijver van het boek, Ernest van der Kwast, samen met zijn moeder beschreven. Het boek draait voornamelijk om zijn moeder die er wat gekke trekjes op na houdt. Ze is een zorgzame en lieve moeder maar daarentegen ook erg zuinig en direct. Een gerecht waar Ernest dol op is, is de Kip Tandoori die zijn moeder zo heerlijk maakt. Hiernaar is het boek ook vernoemd.

2. Het boek bevat meerdere leuke verhalen over Ernest, zijn moeder, broers, en vader. Ernest heeft 2 broers, Johan en Ashriwad. Johan is een onderzoeker die altijd onderweg is. hij heeft een vriendin uit Marokko waar hun moeder het absoluut niet mee eens is, een Indiër kan volgens haar niet samen zijn met een Marokkaanse. Ashirwad is de oudste van het gezin maar Ashirwad is gehandicapt waardoor hij mentaal niet ouder is dan een jongetje van 6. De moeder houdt van Ashirwad en ze blijft bidden dat zijn “ziekte’’ op een dag overgaat en dat Ashriwad een goede baan en een vrouw vindt. De handicap van haar zoon gebruikt ze ook om gratis aan dingen te komen want zoals ze zelf altijd zegt: gratis is goed. Zo krijgt ze voorrang in de rij bij de supermarkt, reist ze gratis mee met het openbaar vervoer en mag overal gratis aanwezig zijn. De moeder heeft geen makkelijk leven gehad. Ze is toen ze nog jong was, met slechts 2 koffers van Mumbai, India, naar Nederland gekomen. Hier heeft ze Theo leren kennen, de vader van Ashirwad, Johan en Ernest, en zijn ze uiteindelijk getrouwd. Ze heeft zich dus al snel moeten aanpassen aan de Nederlandse gewoonten en dat botst wel eens. Zo was Ernest op vroege leeftijd erg goed in atletiek. In India is het gebruikelijk dat een moeder zijn zoon of dochter voor de volle 100% steunt in alles wat hij of zij doet, dus dat doet de moeder van Ernest ook. Ze komt naar al zijn wedstrijden en zet hem lichtelijk voorschut als ze hem vanaf de zijlijn toeschreeuwt. Ze is dan ook razend enthousiast als Ernest een studiebeurs in India krijgt aangeboden. Hij zal dat wonen in India en zijn leven zal draaien om sport. Dit lijkt Ernest heel gaaf maar hij wil dol graag schrijver worden dus hij wijst het aanbod af, tot grote telleurstelling van zijn moeder.

3.In Mama Tandoori worden vooral dingen besproken over de moeder van Ernest, in dit opzicht is zijn dus de enige hoofdpersoon en voldoet zij aan de eis. Daarentegen worden er ook verhalen verteld over zijn vader, verdere familieleden en zijn broers. Zij zijn bij-personen maar wel heel relevant voor het boek.

4.Ondanks dat deze roman niet spannend of eng is wordt je als lezer wel getriggerd om door te lezen. De verhalen zijn erg grappig geschreven en als lezer zit je vaak met een glimlach op je gezicht. Ernest van der kwast heeft heel goed de balans gevonden van een leuk verhaal schrijven en zijn geschiedenis vertellen.

5.Doordat het verhaal leuk en grappig is verteld zit er geen verassend einde aan. Het boek eindigt met een speciale ode aan zijn zoon. Hij is een paar maanden oud en Ernest keert terug naar hem en zijn moeder. Ondanks het feit dat zijn vriendin en zijn zoon in Italië wonen en hij in Nederland, houdt hij onwijs veel van ze en mist hij ze altijd als hij van hun vandaan is.

 

Conclusie:

Het leuke van dit boek is dat er nog zo veel meer mooie en grappige verhalen in dit boek zijn. Je ontdekt de hele familie geschiedenis van de Familie van der kwast dat je nog wel 10 boeken kan vullen. Ook al zijn alle verhalen biografisch en is alles waargebeurd, het voelt niet alsof je een saaie biografie leest. Dit boek zou ik zeker aanraden aan vrienden of familie. Het boek leest lekker weg door het makkelijke taalgebruik en de leuke anekdotes.