Boek 8 - havo 5

J.Kessels: The Novel

Door: Thomese

1) Informatie over de schrijver

De schrijver P.F. Thomése is de schrijver van het boek J.Kessels. Hij is geboren op 23 januari in 1958. P.F. Thomése heeft al verschillende prijzen op zijn naam staan met de vele boeken. Hij heeft bijvoorbeeld prijzen gewonnen voor de boeken Schaduwkind en de Onderwaterzwemmer. De schrijver P.F. is nu 68 jaar oud.

 

De thema’s die P.F. Thomése vaak gebruikt in zijn boeken verschillen van verzonnen verhalen tot verhalen uit eigen leven. Het boek J.Kessels is gebaseerd op bekende personages. Daarnaast gebruikt de schrijver veel humor in zijn verhalen waar je van kan lachen tijdens het lezen. Daarnaast gebruikt P.F. veel scheldwoorden in zijn verhalen waar je vrijwel altijd mee om kan gaan.

 

De schrijfstijl van P.F. Thomése vind ik leuk en grappig, hij heeft namelijk veel humor in zijn verhalen waar je om kan lachen. Daarnaast is zijn schrijfstijl vrijwel eenvoudig maar toch zitten er lastige stukken in het verhaal van J.Kessels. Ook gebruikt P.F. vele uitdrukkingen in zijn verhaal en er zit weinig diepgang in zijn verhaal maar dat past ook wel bij de humor in zijn verhaal.

 

P.F. Thomése wil zijn verhalen spannend houden doordat hij veel humor en uitdrukkingen in zijn verhalen gebruikt. En van zijn uitdrukkingen of humoristische is; ‘’bruin-gele vriendschap, waar heb ik dat eerder gezien? Smaalde J. Kessels. ‘In mijn onderbroek ja, als ik ‘m niet gewassen heb.’’ Om deze uitdrukking kun je wel lachen vind ik en daarnaast wil je verder lezen omdat er meerdere humoristische stukken in het verhaal zitten.

 

De bedoeling die P.F. Thomése heeft in het boek, is net als alle andere schrijvers. Namelijk dat de lezer door wilt lezen en andere boeken van je wil lezen. P.F. doet dit door uitdrukkingen en humor toe te voegen in zijn verhalen, waarbij je alleen maar door wilt lezen totdat het boek uit is en je er een positieve mening over hebt.

 

 

2) Analyse van het boek

Schrijfstijl

De schrijfstijl van P.F. Thomése vind ik erg leuk en grappig om te lezen en daarnaast is het ook een spannende schrijfstijl.

 

De beschrijving van de werkelijkheid in het boek

De gebeurtenissen zouden ook in de werkelijkheid kunnen gebeuren. Omdat er zitten Nederlandse stadsnamen in het verhaal, maar niemand zal zo veel schelden in de werkelijkheid.

 

De bedoeling van de schrijver

De bedoeling van de schrijver is spanning in het verhaal houden, zodat de lezer door blijft lezen. P.F. Thomése gebruikt hierbij humor en uitdrukkingen.

Titelverklaring

J. Kessels The Novel is een verslag van een ongewenste reis van de schrijver P.F. Thomése met zijn beste vriend J.Kessels.

 

De chronologie

Het verhaal is chronologisch verteld. 

 

Flashbacks

Er zitten een paar flashbacks in het verhaal van de hoofdpersoon. Hij heeft terugblikken over zijn ontmoeting met zijn zus.

 

Verteltijd

Het aantal bladzijdes is 218.

 

Vertelde tijd

De vertel tijd van het boek is ongeveer een week tot 2 weken. J.Kessels en P.F. Thomése gaan op vakantie naar Hamburg.

 

Ruimte

De belangrijkste gebeurtenis vindt plaats op vakantie in 2 plaatsen. Namelijk in Hamburg en Breda.

 

Personages

J. Kessels: De persoon waar het allemaal om draait in dit boek. Het favoriete personage van de schrijver P.F Thomése. J. Kessels scheld veel, woont in een rijtjeshuis in Amsterdam en houd ervan om af en toe naar de hoeren te gaan. P.F Thomése en Kessels zijn al meer dan 20 jaar vrienden en kennen elkaar door en door, iets wat logisch is, aangezien P.F Thomése het personage zelf gecreëerd heeft. J. Kessels, die Jos blijkt te heten is een typische Hollander.

 

P.F Thomése: De schrijver en tegelijkertijd ook een personage in het boek. Een man die vooral smacht naar de ’ongelofelijke knetterhete frituurspetter’ van een tijd geleden, die ze na 20 jaar weer tegen het lijf lopen, ook wel Birgit de Braaij.

 

Berend de Braaij: Berend belt P.F Thomése op met de vraag of hij hem ergens mee kan helpen. Wat dat precies is word later pas duidelijk. Berend, die vroeger een gehate vijand van P.F Thomése was, omdat hij altijd zijn zus beschermde tegen de lonkende ogen van P.F Thomése.

 

Perry Boone: Een man waar nou niet vriendelijk over wordt gepraat door de andere hoofdpersonen. Boontje wordt gehaat door Berend omdat berend Perry steeds weg moet halen bij de hoeren. Daarnaast werd Perry omringd door een aantal dames in het stadion.

P.F. en J.Kessels kregen boontje bijna niet terug naar het dorp Breda.

 

Motieven

Seksualiteit: Berend is de echtgenote van Birgit en gaat vreemd met lekkere hoeren in Hamburg.

Vriendschap: P.F. Thomése en J.Kessels zijn al meer dan 20 jaar vrienden.

 

Thema van het boek

Met vrienden op vakantie.

 

Perspectief

Het perspectief in het verhaal is een ik perspectief.

 

Einde van het boek

Het is een gesloten einde, omdat P.F Thomése en zijn krankzinnige vrienden. Hij en Kessels stappen weer in de auto en verlaten Breda, de reis is voorbij, ze hebben hun klusjes vervuld en gaan naar Tilburg

 

 

Bronvermelding: http://www.scholieren.com/boekverslag/70394

 

 

 

3) Recensie en Analyse

In de meeste romans spreken mensen keurige volzinnen. Zonder accent ook. Dialect op een goede manier introduceren is lastig, voor je het weet kan de helft van het lezerspubliek het niet meer volgen. Mensen plat laten praten is nog moeilijker: ze krijgen al snel iets van een karikatuur.

 

Serieus auteur P.F. Thomése waagt de stap. In zijn tiende roman komen alleen ordinaire, volkse types voor uit Tilburg en Breda. Dat betekent veel 'nondeju's', 'godnondeju's' en (als het echt misgaat) 'godsakkenondeju's'.

 

Het verhaal ontrolt zich als volgt: twee mannen, J. Kessels en Thomése zelf, moeten iemand terughalen uit Duitsland. Wie het is en wat hij heeft misdaan is niet bekend, maar het duo doet het graag. Vroeger was Thomése namelijk verliefd op de (billen van) de zus van de opdrachtgever.

 

Wat volgt is een absurdistische reis per Toyota Kamikaze. Kessels en Thomése zijn niet de meest vlotte types. Ze werken zich in de nesten in een Hamburgse hoerentent, raken verzeild in het verkeerde vak van een voetbalstadion. Uiteindelijk moeten vier man in de Toyota worden gepropt. Dat gaat stinken natuurlijk, letterlijk.

 

J. Kessels bestaat echt. Thomése kent de cynische, kettingrokende Tilburgse journalist van vroeger, toen hij nog geen romancier was. Kessels rauwe persoonlijkheid inspireerde Thomése eerder tot verhalen (onder andere de bundel Greatest hits , 2001), maar dit is de eerste roman die hij rondom dit personage bouwde.

 

Kessels, thans columnist bij het Eindhovens Dagblad , kan trots zijn: J. Kessels; the novel is een meligmakend grappig boek. Het eerste deel althans. Dat zit vol actie en bizarre observaties over mannen, drank, vrouwen en muziek. Elke keer wordt een nieuw cd'tje in de speler geduwd, wat leidt tot een playlist met veel honky-tonkmuziek.

 

Thomése geeft deze invloeden gewoon toe: hij port bijvoorbeeld met een Bukowski-pocket in een liggende man om te zien of deze nog leeft. J. Kessels; the novel loopt goed. Maar na een race van 180 pagina's gaat de motor toch sputteren. Dat heeft veel te maken met de veranderde omgeving: van een auto naar een woonerf in Breda. De schrijver moet een plot verzinnen, maar verzandt in beschrijvingen van bilpartijen. Erg verfijnd is het allemaal niet.

 

 

Markeer elementen die de mening van de schrijver bevatten

Markeer elementen die inhoudelijke informatie over het werk bevatten

Markeer elementen die literaire argumenten bevatten

 

 

Bronvermelding: http://literom.nbdbiblion.nl/literom/resultaten/113349

 

 

4) Eigen mening over het boek

De titel van het boek “J.Kessels: The Novel” vind ik rare titel. De titel is de naam van een hoofdpersoon. Het boek gaat vrijwel de hele tijd over de hoofdpersoon maar om nou de hoofdpersoon als titel te gebruiken vind ik vaag. De humor in het verhaal vind ik zelf heel leuk om te lezen en ook de uitdrukkingen die hij gebruikt vind ik leuk lezen. Daarnaast zit er genoeg spanning in het verhaal om door te lezen.

 

 

Het verhaal over het boek waarbij de vriendschap centraal stond, vond ik erg leuk en spannend en kon er ook wel om lachen. Maar ik raakte wel vaak de draad van het verhaal kwijt en hierdoor vond ik het moeilijk om het boek te begrijpen wat er allemaal precies werd verteld. Maar voor de rest was het een goed en leuk boek.

 

 

Het verhaal is chronologisch verteld, omdat J.Kessels en P.F. Thomése samen met nog iemand op reis gaan en uiteindelijk en uiteindelijk ook terug keren. En dat word ook in deze volgorde verteld. Er zitten bijna geen flashbacks in, alleen een paar flashbacks waarbij de hoofdpersoon terug denkt aan zijn ontmoeting met zijn zus.

 

 

De personages uit het verhaal vind ik redelijk goed, omdat ze allemaal vrienden van elkaar zijn. Ook heeft dit verhaal niet heel veel personages waarbij je de personages niet door elkaar haalt. Elk personage heeft een eigen mening en kenmerken waarbij de spanning erin blijft en niet dat alles hetzelfde is.