Chipstest - Vragen
Marsha en Jorien zitten in de bovenbouw van het vmbo. Ze maken voor het vak economie een praktische opdracht. De titel is: ‘Een vergelijkend warenonderzoek naar paprikachips’. Tijdens de voorbereiding kwamen Marsha en Jorien het volgende filmpje tegen.
Beantwoord nu de volgende vraag.
Marsha zegt: "Een onderwerp verzinnen vonden we niet zo moeilijk, want van paprikachips houden we allebei, maar daarmee heb je nog geen praktische opdracht! Dus moesten we eerst bepalen welke stappen in welke volgorde we moesten afwerken." De leraar had gezegd: "Begin met het kiezen van een aanpak."
Beantwoord ook de volgende vragen.
Bestudeer de informatie in de bron.
Prijzen
In het staafdiagram hierboven zie je van vijf merken chips de prijs per 100 gram.
Jorien: "Heerlijk al die chips, ik blijf maar eten. Ik kan wel 10 zakken per dag op!"
Marsha: "Dat lijkt mij niet zo’n goed plan. Kijk maar eens naar de info in de bronnen 2 en 3."
Voedingswaarde
In de tabel zie je de gemiddelde voedingswaarde per 100 gram chips.
Aanbevolen hoeveelheid per dag
In de tabel zie je de aanbevolen hoeveelheid energie per dag voor verschillende leeftijden.
Veel chips eten is ongezond!
Veel chips eten leidt tot gewichtstoename. Ook het gemiddeld hoge zoutgehalte en de aanwezigheid van slechte vetten bevorderen de gezondheid niet.
De overheid zou er wat tegen moeten doen", zegt Marsha, "bijvoorbeeld een belasting op vet in levensmiddelen." "Dat vind ik niet", zegt Jorien, "de mensen moeten dat zelf weten." "Nou", zegt Marsha, "door dat vette eten doen meer mensen een beroep op de gezondheidszorg. Dit leidt tot hogere premies voor de ziektekostenverzekering: dan kost het ons allemaal geld. Dan moeten die mensen als ze ziek worden maar een deel van de kosten zelf betalen". "Daar ben ik het niet mee eens", zegt Jorien. "Iedereen kan ziek worden".