Bevolkingsgroei
In het jaar 1000 woonden er naar schatting zo’n 38,5 miljoen mensen in Europa. In 1340 was dat getal gestegen naar 73,5 miljoen mensen.
Steden
Na het wegvallen van het centrale gezag van de Romeinen was de politieke situatie in West-Europa lange tijd onzeker en chaotisch. Onveilige wegen maakten handelscontacten tussen gebieden heel moeilijk. Omdat zonder handel geen steden konden bestaan, namen deze in betekenis af. Ook de Romeinse bruggen, wegen en aquaducten raakten in verval.
Door de opbloei van de landbouw na 1000 was het weer mogelijk om handel te drijven. Het probleem van de onveilige wegen bleef echter nog een belangrijke rol spelen. De bouw van kastelen met dikke muren en muren om stedelijke nederzettingen, bood meer veiligheid. Op gunstige plekken voor de handel zoals kruispunten en waterwegen werden nederzettingen gebouwd die konden uitgroeien tot steden.