Producten
De uitdaging is opgesplitst in een aantal deelproduct(en). Hierna vind je een overzicht van deze deelproducten en hoe je daarmee aan de slag kunt gaan.
Deelproduct 1:
Sociale kaart. Zwijndrecht is een kleine gemeente. Maak voor de gehele gemeente Zwijndrecht een sociale kaart, specifiek met organisaties en instanties die hulp kunnen bieden aan deze doelgroep. Indien je bepaalde organisaties of instanties mist, bekijk dan of deze wel beschikbaar zijn in een buurgemeente. Maak de volgende drie documenten:
1. Een overzichtelijke woordspin met de organisaties en instellingen die ondersteuning kunnen bieden. Waar kunnende deze moeders terecht? Denk aan opvoedondersteuning, werkbegeleiding, schuldhulpverlening.
2. Een plattegrond met daarop de verschillende organisaties en instellingen aangegeven, zodat de moeders weten waar zij precies moeten zijn. Print eventueel de kaart van Zwijndrecht uit en teken hierop waar de diverse organisaties en instellingen zijn te vinden.
3. Een lijst met contactgegevens en achtergrondinformatie over de verschillende organisaties en instellingen. Zoals vermeldingen van websites, contactpersonen en een korte uitleg van de diensten die worden aangeboden door de verschillende organisaties en instellingen.
Print de drie documenten uit en doe ze in een snelbinder. Zo heb je een overzichtelijk informatiedossier dat je bij de alleenstaande bijstandsmoeders achter kunt laten.
Deelproduct 2: Kasboek
Jullie gaan de bijstandsmoeders ondersteunen bij het overzicht krijgen in hun financiële situatie. Zo wordt duidelijk waar de financiële problemen ontstaan en kunnen er oplossingen gezocht worden. Zoals schuldeisers benaderen met een voorstel voor afbetaling of bezuinigingsopties zoeken. Je gaat uit van een alleenstaande moeder met twee jonge kinderen. Er wordt geen alimentatie ontvangen en er is een schuld van 7000 euro bij verschillende instanties. Er is nog geen poging tot afbetaling gedaan. Doorloop de volgende stappen:
1. Zoek op internet welke uitgaven een bijstandsmoeder met twee jonge kinderen doet. Denk aan huur, gas, water, boodschappen, verzekeringen enz.
2. Zoek op internet wat de inkomsten van een bijstandsmoeder zijn . Denk aan de bijstandsuitkering en subsidies.
3. Zoek op internet een kasboek dat je in kunt vullen.
4. Vul het kasboek in voor de alleenstaande bijstandsmoeder en print dit uit.
5. Noteer op één A4 een conclusie met antwoord op de volgende vragen:
Wat is de financiële situatie van een bijstandsmoeder?
Valt er ergens op te bezuinigen?
Is er geld over om schulden af te lossen?
Welke ondersteuning is nodig en wat kan de bijstandsmoeder zelf doen?
Adviseer je schuldhulpverlening? Waarom wel/niet?
Deelproduct 3: Empowermenttool
Jullie willen een vorm van zelfhulp opzetten waar de alleenstaande moeders zelfstandig of met elkaar gaan werken aan empowerment. Hiervoor ontwikkelen jullie een empowermenttool. Denk bijvoorbeeld aan een groepsbijeenkomst opzetten waarbij opdrachten gedaan worden, een zelfhulpcursus of een online forum. Werk dit deelproduct uit op de manier die past bij jullie gekozen zelfhulpmiddel. Schrijf bijvoorbeeld een voorstel voor een groepsbijeenkomst, werk je zelfhulpmiddel uit op de computer of maak een boekje met opdrachten die de moeders doorwerken om hun empowerment te vergroten.
Deelproduct 4: Onderzoeksverslag
Jullie doen onderzoek naar de verschillende methoden die de doelgroep kunnen ondersteunen. Gebruik de methoden die jullie hebben gevonden op internet én de verschillende methoden uit hoofdstuk vijf en negen uit het boek Sociaal Werk 1. Beschrijf in maximaal vier A4 welke methode of combinatie van verschillende methoden geschikt is om in te zetten voor de ondersteuning aan de alleenstaande bijstandsmoeders.