Menu
Leerdoel 31.SE.1
  • / Je kunt de grondlegger van de evolutietheorie benoemen en kunt beschrijven hoe de theorie tot stand is gekomen.
Opdrachten
  • Opdrachten bij video: Charles Darwin
Video's
Samenvatting
Extra
  • Zoeken in arrangement
    bèta
  • Colofon
  • Opties
    Gebruik
    • Download als PDF
    • Alle download opties
    • Kopieer arrangement
    Weergave
    • Menu links
    • Geen menu
    • Menu onder voor digibord
  • wikiwijs-logo
    • Over Wikiwijs
    • Wikiwijs Updates
    • Disclaimer
    • Privacy
    • Cookies
    Wikiwijs is een dienst van

Leerdoel 31.SE.1 (/)

Leerdoel 31.SE.1 (/)

/ Je kunt de grondlegger van de evolutietheorie benoemen en kunt beschrijven hoe de theorie tot stand is gekomen.

Waarom zijn er zoveel verschillende dieren en planten?
Waar komen ze vandaan?

Als je je dit al eens hebt afgevraagd, dan ben je niet de enige. Verschillende culturen hebben verschillende ideeën over hoe de wereld met al zijn verschillende organismen is ontstaan. Die ideeën staan beschreven in scheppingsverhalen. Zo staat in de bijbel dat God, Adam en Eva als evenbeeld van zichzelf op de aarde zetten. In de Koran staat dat Allah de eerste mens heeft geschapen uit verschillende soorten aarde. Dat de mensen verschillende huidskleuren hebben is hiervan het gevolg. De Chinezen hebben weer een ander scheppingsverhaal. 
 

Darwin zijn boek over evolutie

Charles Darwin, 's werelds bekendste bioloog.
Ook onderzoekers zijn al lang op zoek naar het antwoord op de vraag hoe de aarde en al zijn organisme zijn ontstaan. Eén van die onderzoekers was Charles Darwin. Vlak na zijn studie kreeg hij de kans om met het schip ‘de Beagle’,  mee te gaan op expeditie. Die reis duurde 5 jaar. Charles Darwin deed allerlei onderzoeken en ontdekkingen en daarop basseerde hij zijn evolutietheorie. Hij schreef hierover een boek 'The origin of species', dat in 1859 pas uitkwam. In dat boek spreekt Darwin het scheppingsverhaal uit de bijbel tegen. Veel mensen waren hier erg boos over. 
In de tijd van Darwin geloofden mensen in de westerse cultuur dat de aarde nog maar enkele duizende jaren oud was. Nu weten we dat de aarde al ruim 4 miljard jaar oud is. Men dacht dat de aarde bewoond werd door organsimen die onveranderlijk zijn. De leer ging en vanuit dat alle levensvormen in één week zijn gemaakt door een Schepper die eerst het heelal creeërde. Ook nu nog zijn er mensen die de theorie van Darwin grote onzin vinden.

Een spotprent: Darwin als aap.

In de wetenschap is zijn theorie wel geaccepteerd, al is het idee dat de mens geevolueerd is uit apen nog steeds niet volledig bewezen.
 

Wat is de evolutietheorie?
“Het is niet de sterkste soort die overleeft, noch de meest intelligente. Het is degene die zich het beste kan aanpassen.” concludeerde Darwin.


Dit is wat Darwin ontdekte: 
-   Soorten die op dit moment op aarde leven, zijn ontstaan uit een voorouder. 
-   Een groep planten of dieren kan veranderen, doordat sommige individuen    
    
gunstige eigenschappen hebben en daardoor meer nakomelingen krijgen  
    dan anderen. Dit mechanisme staat bekend als
natuurlijke selectie en       
    zorgt er uiteindelijk voor dat soorten
aangepast raken aan hun omgeving. Lukt het een soort niet om aan te
    passen dan kan het uitsterven.


De combinatie van deze twee punten vormt de basis van de evolutietheorie.

Evolutie artikelen
Eindeloze hoeveelheid artikelen over evolutie

Colofon

Het arrangement Leerdoel 31.SE.1 (/) is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

Auteur
Mens en natuur GG
Laatst gewijzigd
2017-12-19 21:37:54
Licentie

Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

  • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
  • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
  • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

Toelichting
/ Je kunt de grondlegger van de evolutietheorie benoemen en kan beschrijven hoe de theorie tot stand is gekomen.
Eindgebruiker
leerling/student
Moeilijkheidsgraad
gemiddeld

Bronnen

Bron Type
Evolutie artikelen
http://www.kennislink.nl/publicaties/evolutie
Link
Charles Darwin
https://youtu.be/H5P6L7E06-k
Video
Darwin en Natuurlijke selectie
https://www.youtube.com/watch?v=NPZ2y5tI68Q
Video
https://youtu.be/U6yVlwpl2q8
https://youtu.be/U6yVlwpl2q8
Video
Leerdoel 31.SE.1 (/)
nl
Mens en natuur GG
Mens en natuur GG
2017-12-19 21:37:54
/ Je kunt de grondlegger van de evolutietheorie benoemen en kan beschrijven hoe de theorie tot stand is gekomen.
leerling/student

Downloaden

Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

  • pdf
  • json
  • IMSCP package

Metadata

  • Metadata overzicht (Excel)

LTI

Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

Arrangement

IMSCC package

Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

  • IMSCC package

Voor developers

Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.

Sluiten