Helicon DOET!
De opdracht
Opdrachtomschrijving
In dit project ga je iets doen voor een ‘goed’ doel. Het is niet zo dat je verplicht wordt geld op te halen voor het Wereldnatuurfonds, de Dierenambulance of de zorgboerderij bij jou in de buurt, maar je gaat het goede doel waar jij, in een groepje, voor gaat werken, zelf zoeken of bedenken (een voorbeeld is te vinden in het projectvoorstel). Hiervoor laat jij je inspireren door een aflevering van het nieuwe televisieprogramma van Ali B: Ali B & de 40 wensen. Klik hier voor een link naar de eerste aflevering van het programma.
Zoals je na het bekijken van de aflevering hebt kunnen zien gaat een jongen een leuke dag organiseren voor een bejaarde tweeling. Hij koopt een kleedje voor ze, kookt een diner met een bekende kok, laat een bekende Nederlandse artiest een liedje voor ze zingen; kortom hij heeft een hele dag voor ze georganiseerd waardoor ze even vergeten dat ze het niet zo breed hebben.
Op een vergelijkbare manier ga je met een groepje (2 tot 3 leerlingen) een project bedenken voor een ander. Dat project moet aan de volgende eisen voldoen:
- Bijdrage leveren aan gemeenschap, woonomgeving
Zoals in de film te zien laat de jongen die de droom uitvoert twee bejaarde dames een dag lang hun zorgen vergeten. Hij zorgt voor een glimlach en beide partijen leren er ook iets van. Elmer leert dat hij geen slecht mens is en dat je voor resultaat moet werken. De bejaarde dames leren, door Elmer te leren kennen, dat je mensen niet over een kam mag scheren en ze hebben een geweldige dag met vrienden.
- Verschillen in cultuur en respect daarvoor
In contact komen met ‘andere’ mensen dan waar je normaal mee omgaat.
De activiteit die je gaat organiseren moet minimaal 4 klokuren duren
Concrete producten die je op moet leveren met je groep
- Projectvoorstel
- Fotodagboek van wat je allemaal gedaan hebt: bij elke stap maak je een aantal foto’s waarin je laat zien dat jullie aan het werk zijn
- Plan van Aanpak (PvA) en draaiboek: je schrijft met je groep een PvA waarin komt te staan hoe dat jullie het project aan willen gaan pakken, wie welke verantwoordelijkheden heeft, voor wie jullie gaan werken, etc. Verder zet je een draaiboek op papier waarin de dag van minuut tot minuut beschreven staat
- Korte presentatie van je PvA
- Filmpje van minimaal 5 minuten dat gemaakt wordt tijdens het uitvoeren van het project
- Evaluatie
Planning
Week 15: introductie opdracht
Week 16: Projectvoorstel maken
Week 17: Pitch projectvoorstel
Week 18 en 19: vakantie
Week 20 en 21: Plan van aanpak maken, organiseren van de activiteit
Week 22: Plan van aanpak presenteren, GO/NO GO project
Week 23: Uitvoering project
Week 24: Evaluatie project
Projectvoorstel
Je maakt een projectvoorstel waarin je duidelijk zet waarom je voor dit project kiest. Het is belangrijk dat je mensen overtuigt van waarom jouw project iets bijdraagt aan de maatschappij.
Zie hieronder hoe je een projectvoorstel maakt.
Voorbeeld projectvoorstel
Gebruik de koppen voor de opbouw van je voorstel
1. Aanleiding /probleemstelling
Deze is makkelijk in te vullen, dat is de eerste LOB les. Hier beschrijf je wat er in deze les gedaan is en welke vraag er aan jullie gesteld wordt; wat je moet gaan doen voor dit project. Schrijf deze in je eigen woorden op.
2. Wat is het plan: globaal omschreven
In Eindhoven wonen veel jongeren en kinderen die vanwege welke reden dan ook onder de armoedegrens leven. Ze hebben geen geld om kleding te kopen, eten te kopen of gewoon om leuke dingen te kunnen doen. Ook deze mensen hebben er recht op kind te zijn in de vrije tijd iets leuks te doen. Afleiding haalt je namelijk uit alle vervelende dingen waar je in je dagelijks leven mee geconfronteerd wordt, daarom heb ik het plan bedacht om gratis vechtsportlessen (Braziliaans Jiu Jitsu) aan te bieden aan jongeren tussen de 14 en de 18 jaar.
3. Wie zijn erbij betrokken
Hierbij betrokken zijn verschillende doelgroepen:
- Ikzelf, Rolf Busman
- De organisatie waarbij ik de zaal ga huren (Dynamo Eindhoven)
- Nihon, een bedrijf dat vechtsportartikelen levert. Uit ervaring weet ik dat 20 mensen een les kunnen volgen op een zachte mat van ongeveer 30 m2. Nihon verkoopt van deze matten. Als zij ze niet willen leveren voor dit project zal ik op zoek gaan naar 2e hands judomatten die regelmatig op marktplaats aangeboden worden.
- De gemeente Eindhoven die mijn project bij de doelgroep bekend gaat maken via het maatschappelijk werk. Ook als ik bij de Dynamo niet gratis gebruik mag maken van een les heb ik de gemeente nodig, misschien dat zij me wel kunnen helpen aan een gratis ruimte.
- Sportvision, een sportschool in Eindhoven, hier train ik Braziliaans Jiu Jitsu/Grappling/MMA. De hoofdinstructeur van deze sportschool wil ik vragen om me te helpen met het ontwikkelen van lessen zo dat ik daar niet elke keer zelf heel veel tijd aan kwijt ben en omdat er bij het Braziliaans Jiu Jitsu met een bandensysteem gewerkt wordt en ik zelf geen banden mag geven wil ik hem vragen om me te helpen met het gradueren (kijken of mensen misschien een hogere band krijgen) van de jongeren die bij mij trainen
- Alle mensen met wie ik tot nu toe getraind heb en judoscholen in de omgeving van en Eindhoven zelf. Braziliaans Jiu Jitsu train je in een soort van Judopak. Door al heel erg lang te trainen weet ik dat de meesten die meer dan twee keer per week trainen verschillende pakken hebben en dat ze er waarschijnlijk wel een kunnen missen door slijtage of wat dan ook. De kosten van een dergelijk pak zijn redelijk hoog, dus ga ik vragen of ik oude pakken mag hebben die ik verstrek aan de deelnemers van mijn trainingen. Dat pak mogen ze dan tegen een borg van me gebruiken
- Mijn vriendin, want ik woon in haar appartement en dat is een klein appartement. Alle spullen die ik nodig heb, zoals de pakken, kan ik niet bij Dynamo of de andere plek waar ik de lessen wil gaan geven bewaren, dus ik moet met haar overleggen of ik de pakken voorlopig in haar appartement mag bewaren
4. Welk plezier of afleiding ga je bereiken bij de doelgroep?
Door middel van het beoefenen van een vechtsport bereik je als mens de volgende dingen:
- Weerbaarheid
- Zelfverzekerdheid
- Opbouwen van conditie
- Je leren concentreren
- Je lekkerder voelen in je lijf
- Leren met anderen samen te werken
Daarnaast zullen de deelnemers aan de trainingen ervaren wat ik eerder al heb omschreven: kosteloos kunnen ze meedoen aan een vrijetijdsbesteding. Daardoor hebben ze de mogelijkheid om uit de dagelijkse sleur te stappen waar ze dagelijks meemaken dat ze geen geld hebben om wat dan ook te doen; zelf het kunnen kopen van eten. Tijdens de training kunnen ze bezig zijn met hun eigen leven. Omdat het in een groep plaats al vinden komen ze deelgenoten tegen, mensen die in hetzelfde schuitje zitten. Zo zullen ze zien dat ze niet alleen zijn en is er de mogelijk van anderen te leren hoe met deze manier van leven om te gaan. Het vergroot ook de sociale kring waar ze in zitten: ze leren meer mensen kennen.
5. Wat ga jij daarin doen? Wat is jouw rol?
Ik ben de persoon die de lessen gaat geven. Ik vul de rol in van project eigenaar.
6. Waarom dit plan?
De reden waarom ik hiervoor gekozen heb en dit graag wil gaan doen is omdat ik zelf net iets meer dan 10 jaar bezig ben met vechtsport en zie wat het me op heeft geleverd. Ik ben er fysiek en mentaal sterker door geworden. Ik heb er vrienden aan over gehouden en weet hoe het is om af te zien, dat je er voor moet werken als je iets wilt bereiken (stilstaan en zeuren levert niets op).
Verder vind ik het leuk om mensen, door middel het geven van les, te laten zien wat ik al jaren met zoveel plezier doe. Daar word ik zelf blij van
Plan van aanpak & draaiboek
Evaluatie
Gebruik onderstaand formulier om het project Helicon Doet! te evalueren.
Inleveren
Concrete producten die je op moet leveren met je groep
- Projectvoorstel
- Fotodagboek van wat je allemaal gedaan hebt: bij elke stap maak je een aantal foto’s waarin je laat zien dat jullie aan het werk zijn
- Plan van Aanpak (PvA) en draaiboek: je schrijft met je groep een PvA waarin komt te staan hoe dat jullie het project aan willen gaan pakken, wie welke verantwoordelijkheden heeft, voor wie jullie gaan werken, etc. Verder zet je een draaiboek op papier waarin de dag van minuut tot minuut beschreven staat
- Korte presentatie van je PvA
- Filmpje van minimaal 5 minuten dat gemaakt wordt tijdens het uitvoeren van het project
- Je zorgt ervoor dat jullie als groepje in beeld komen (iedereen vertelt wat hij of zij gedaan heeft voor het project)
- Indien mogelijk ook de mensen filmen voor wie je het project uitvoert (vraag vooraf of ze dat goed vinden)
- Als zij dat goed vinden, laat ze dan voor de camera vertellen wat ze van het project en jullie hulp vinden
- Laat in het filmpje de veranderingen zien die jullie hebben weten te bereiken met het project (dus maak wat beelden vooraf, tijdens en na het uitvoeren van het project)
- Groepsfoto! Maak een leuke foto met zoveel mogelijk mensen erop die betrokken zijn geweest bij het uitvoeren van het project
- Evaluatie