Hoofdstuk 6 Een nieuwe republiek in Europa

Hoofdstuk 6 Een nieuwe republiek in Europa

Hoofdstuk 6 Een nieuwe republiek in Europa (Tijd van ontdekkers en hervormers & tijd regenten en vorsten)

In de tijd van de Nederlandse Opstand wordt de Nederlandse staat gevormd (althans de eerste tekenen daarvan). Een belangrijk kenmerkend aspect van dit hoofdstuk = 'het conflict in de Nederlanden dat resulteerde in de stichting van de Nederlandse staat.'

Als we in het buitenland zijn en een buitenlander vraagt ons 'waar kom je vandaan', dan zeggen we vaak dat we 'from Holland' zijn. Hoe zit dat eigenlijk? Want we komen niet uit Holland maar uit Nederland (of the Netherlands).

Holland betekent Houtland (Holtland of Holdland). Het was waarschijnlijk een gebied rond Leiden. Holtland is een plek waar hout groeide. De naam Holland wordt voor de eerste keer vermeld in 1064. In 1076 liet de Graaf van Friesland de naam van zijn graafschap veranderen in Holland. Dat deed hij omdat door de overstromingen het gebied Frieland van West-Friesland gescheiden werd door de vorming van een zee die nu IJsselmeer heet.

Wat nu Zuid-Holland en Noord-Holland is, is niet helemaal dezelfde streek als het 'oude' Holland. Het oude Holland bestreek ook een stuk van wat nu Noord-Brabant is en er hoorde een deel van de provincie Utrecht bij.

Tijdens de 80-jarige oorlog speelde het gewest Holland een belangrijke rol. En daarna was Holland ook het belangrijkste gewest van de ' Zeven provincien', misschien dat daarom Nederland ook wel Holland wordt genoemd. Maar eigenlijk klopt dat dus niet!


Voor meer info: kijk naar het filmpje hieronder.

Holland vs the Netherlands

Paragraaf 1 De Opstand in Europees perspectief

Deze paragraaf gaat over het kenmerkende aspect: het conflict in de Nederlanden dat resulteerde in de stichting van een Nederlandse staat.

De Nederlanden (17 gewesten) zijn lange tijd zelfstandig geweest en genoten allerlei voorrechten en andere privileges. Onder Karel V en zijn zoon Filips II vond er een centralisatiepolitiek plaats. Beide vorsten wilden de Nederlanden steeds meer vanuit één punt aansturen waarbij overal dezelfde wetten en regels golden + eenzelfde godsdienst was. In de Nederlanden kwam hier veel protest tegen: van edelen en van steden in de gewesten. Zij wilden hun macht niet afstaan aan een centraliserende vorst en ze wilden niet hard optreden tegen het opkomende protestantisme. Dit protest is uiteindelijk uitgemond tot een Opstand tegen de Spaanse vorst (ook wel bekend als de tachtigjarige oorlog), waarbij de noordelijke Nederlanden zich afscheidden van de zuidelijke Nederlanden en door verzet en toeval een eigen staat vormden: een Republiek (land zonder vorst als staatshoofd).

Uitleg met powerpointpresentatie

Filmpje

Het conflict in de Nederlanden dat resulteerde in de stichting van een Nederlandse staat

Paragraaf 2 Een bijzondere bestuursvorm

Deze paragraaf gaat over het volgende kenmerkende aspect:

De bijzondere plaats in staatkundig opzicht en de bloei in economisch en cultureel opzicht van de Nederlandse Republiek.

Deze paragraaf gaat vooral over het eerste stukje van dit kenmerkend aspect. In deze paragraaf wordt uitgelegd hoe de Republiek bestuurd werd.

Uitleg met powerpointpresentatie

Filmpje

Een bijzondere bestuursvorm

Pararaaf 3 'Internationale handel'

Deze paragraaf gaat over het kenmerkende aspect:

De bijzondere plaats in staatkundig opzicht en de bloei in economisch en cultureel opzicht van de Nederlandse Repubiek.

+

Wereldwijde handelscontacten, handelskapitalisme en het begin van een wereldeconomie.

uitleg met powerpointpresentatie

Filmpje

Wereldwijde handelscontacten, handelskapitalisme en het begin van een wereldeconomie