Het arrangement Thema 3 Blessures - vmbo-kgt12 proef 4 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.
- Auteur
- Laatst gewijzigd
- 24-09-2025 17:05:02
- Licentie
-
Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:
- het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
- het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
- voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.
Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.
Het thema 'Blessures' is ontwikkeld door auteurs en medewerkers van StudioVO.
Fair Use
In de Stercollecties van StudioVO wordt gebruik gemaakt van beeld- en filmmateriaal dat beschikbaar is op internet. Bij het gebruik zijn we uitgegaan van fair use. Meer informatie: Fair use
Mocht u vragen/opmerkingen hebben, neem dan contact op via de helpdesk VO-content.
Aanvullende informatie over dit lesmateriaal
Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:
- Toelichting
- Dit thema valt onder de arrangeerbare leerlijn van de Stercollecties voor biologie voor vmbo-kgt1. Dit thema heet blessures en bevat 5 onderwerpen. De eerste is het geraamte, hierbij leer je onder andere de functie van het skelet en uit welke beenderen deze bestaat. Je kan ook vijf verschillende botgroepen benoemen. Je kan van de zoolgangers, teengangers, hoefgangers en zool-/teengangers een kenmerk benoemen. Het tweede onderwerp is beenderen, hierbij leer je waar botten uit bestaan en waarom kalkstof en lijmstof belangrijk zijn. Het derde is rechtop staan, hierbij leer je hoe je wervelkolom werkt (bouw, functie en onderdelen) en je kan aangeven waardoor je wervelkolom kan bewegen. Het vierde onderwerp is bewegen, hierbij leer je twee soorten manieren waarop botten met elkaar verbonden zijn. Twee onderdelen van gewrichten en hun functies en de soorten gewrichten te onderscheiden (kogel-, rol- en scharniergewricht). Ook kan je aangeven wat de werking van de spieren en gewrichten zijn. Het vijfde onderwerp is bewegen, hierbij leer je soorten gewrichten te onderscheiden en hoe het bewegingsstelsel functioneert. Als laatste onderwerp heb je lichaamshouding, hierbij leer je wat het belang is van een goede lichaamshouding en blessures voorkomen kunnen worden.
- Leerniveau
- VMBO gemengde leerweg, 2; VMBO kaderberoepsgerichte leerweg, 1; VMBO kaderberoepsgerichte leerweg, 2; VMBO theoretische leerweg, 1; VMBO gemengde leerweg, 1; VMBO theoretische leerweg, 2;
- Leerinhoud en doelen
- Biologie; Instandhouding en ontwikkeling;
- Eindgebruiker
- leerling/student
- Moeilijkheidsgraad
- gemiddeld
- Studiebelasting
- 14 uur 0 minuten
- Trefwoorden
- arrangeerbaar, biologie, blessures, geraamte, kalkstof en lijmstof, kogel- en rol- en scharniergewricht, leerlijn, lichaamshouding, vmbo-kgt12, wervelkolom
Gebruikte Wikiwijs Arrangementen
Test VO-content. (z.d.).
Thema 3 Blessures - vmbo-kgt12 - kopie 1
https://maken.wikiwijs.nl/215958/Thema_3_Blessures___vmbo_kgt12___kopie_1
VO-content Biologie. (2025).
Lichaamshouding vmbo-kgt12
VO-content Biologie. (2025).
Wervelkolom vmbo-kgt12
Veel topsporters krijgen te maken met blessures.
In de tabel vind je de leerdoelen van dit thema.
In dit thema ga je aan de gang met vijf opdrachten en de afsluiting.
De leerdoelen van de opdracht skelet.

Benodigdheden voor de eindopdracht
Bekijk uit de kennisbank biologie het onderdeel over het skelet.
Bekijk uit welke botten het skelet is opgebouwd.
Tijdens deze opdracht ontdek jij of je de namen van alle botten kent en of je de botten bij jezelf kunt voelen.

Botgroepen zijn verschillende botten die samenwerken. Je skelet bestaat uit zeven verschillende botgroepen:
In deze eindopdracht maak je samen met een klasgenoot een skelet als trekpop.
Intro
Bekijk het filmpje van Topdoks vanaf minuut 1.15.
Voor het onderzoek heeft Julia nodig:




Bekijk in de Kennisbank biologie de informatie over de wervelkolom.
Bekijk onderstaande video en beantwoord daarna de volgende vijf vragen.
Je hebt vast wel eens gehoord van een hernia.


Bekijk nu uit de Kennisbank Biologie het onderdeel Spieren:
In het item van de Kennisbank over Spieren ging een deel over de armspieren.
Bewegen als je dat zelf wilt

Bekijk het onderdeel Lichaamshouding in de Kennisbank Biologie.
Maak de volgende oefening.
Inleiding
In het onderdeel lichaamshouding heb je gezien hoe je goed moet tillen.


Intro