Menu
Over deze les
  • Zoeken in arrangement
    bèta
  • Colofon
  • Opties
    Gebruik
    • Download als PDF
    • Alle download opties
    • Kopieer arrangement
    Weergave
    • Menu links
    • Geen menu
    • Menu onder voor digibord
  • wikiwijs-logo
    • Over Wikiwijs
    • Wikiwijs Updates
    • Disclaimer
    • Privacy
    • Cookies
    Wikiwijs is een dienst van

Taal Actief - groep 5 - thema 1 - les 8: Uitleg schrijven van een spel

Taal Actief - groep 5 - thema 1 - les 8: Uitleg schrijven van een spel

Over deze les

Methode: Taal Actief

Groep: 5

Thema: 1

Week: 2

Les: 8

Benodigdheden:

  • Digibord + Gynzy/Taalmethodesoftware
  • Chromebook/Laptop
  • Werkboek A
  • Eventueel voorbeeld van een spelregels/speluitleg

Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Makkelijk

Doelen taal

  • De leerlingen leren een uitleg schrijven voor een spel.
  • De leerlingen leren dat bij de uitleg van een spel spelregels horen.
  • De leerlingen leren dat de regels precies beschreven moeten worden.
  • De leerlingen leren dat de regels in een chronologische volgorde staan.

Digitale geletterdheid

Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid

  • Praktische ICT basisvaardigheden:
    • Omgaan met mappen/bestanden/documenten (bestandsbeheer) (fase 2)
    • Ontdekken en gebruiken van gevorderde functionaliteit in apps voor tekstverwerking en presentaties zoals het opmaken van teksten en pagina's/dia's (fase 3).

Lesdoelen digitale vaardigheden

  • Leerlingen kunnen hun document een juiste naam geven.
  • Leerlingen leren opsommingstekens te gebruiken.

Benodigde voorkennis

  • De leerling kan een map aanmaken voor een specifiek vak (voor deze les dus het vak taal).

Lesomschrijving

Introductie/inleiding:

Neem de instapkaart met de leerlingen door. Hierna maken de leerlingen de opdracht 'verkennen'. De leerkracht kan opdracht 1b individueel laten maken, maar ook in tweetallen. Bespreek de opdracht klassikaal na.

Instructie:

Vraag of er leerlingen zijn die weleens ruzie krijgen tijdens een spel. Concludeer: als de regels niet duidelijk zijn, dan kan er ruzie ontstaan. Dus er moeten duidelijke regels zijn om verwarring te voorkomen.

De leerlingen gaan nu zelf spelregels bedenken voor een sport of spel. Ze kunnen hierbij kijken naar de ideeën op de rechterbladzijde van het werkboek. Laat ze hiervoor het stappenplan invullen. Dit kan met steekwoorden gedaan worden. De kern is verplicht om in te vullen, de andere kopjes zijn optioneel. Wanneer zij klaar zijn met het invullen, kunnen ze hun chromebook/laptop erbij pakken.

Verwerking:

De leerkracht moet nu als eerste laten zien hoe een document, met de juiste benaming, in de goede map wordt geopend/opgeslagen. Zorg dat je eigen Drive/account geopend is op het digibord.

Laat zien hoe de leerlingen in de map van hun eigen leerjaar, een nieuwe map aanmaken voor het vak 'taal'. Benadruk dat ze in het vervolg hierin hun documenten voor taal moeten zetten. Als de map is aangemaakt voor taal, wordt hierin een nieuw document geopend. In dit document komen de spelregels.

Voordat de leerlingen beginnen met het typen van de spelregels, maak duidelijk dat elk document een titel hoort te krijgen. Net als bij een toets waar de leerlingen hun naam op schrijven, moet een digitaal bestand ook een naam krijgen. Zorg dat de benaming van het document logisch is. Bijvoorbeeld: thema, week, les of beginnen met de datum (jjjj mm dd) gevolgd door de naam van de opdracht.
Leg uit dat door het aanmaken van een document in de juiste map en het geven van een juiste naam, de leerlingen hun bestand makkelijk en snel kunnen terugvinden en dat alles zodoende geordend blijft.

Wanneer alle leerlingen hun document voorzien hebben van een juiste naam, kan de leerkracht zijn spelregels op het bord laten zien en uitleggen hoe je de regels nummert. Als dit duidelijk is, gaan de leerlingen zelfstandig aan de slag.

De leerlingen die klaar zijn, kijken hun eigen spelregels na aan de hand van de nakijkkaart. Laat de leerlingen kritisch kijken naar hun eigen werk.

Afsluiting/Evaluatie:

Aan het eind van de les kunnen een aantal leerlingen hun spelregels presenteren. Geef samen met de leerlingen een tip en een top.

Neem tot slot de uitstapkaart met de leerlingen door. Dit is de reflectie op hun eigen werk. De leerlingen vullen deze in en de les is hiermee afgerond.
Tip: publiceer de teksten door ze op te hangen of in een map te verzamelen.


Datum publicatie: november 2024

Ga terug naar de homepage

Colofon

Het arrangement Taal Actief - groep 5 - thema 1 - les 8: Uitleg schrijven van een spel is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

Auteur
App Noot Muis 2.0
Laatst gewijzigd
2024-11-20 14:15:39
Licentie

Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

  • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
  • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
  • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

Toelichting
Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
Leerniveau
PO groep 5;
Leerinhoud en doelen
Nederlandse Taal; Schrijfvaardigheid; Computervaardigheden/ICT;
Eindgebruiker
leraar
Moeilijkheidsgraad
makkelijk
Trefwoorden
app noot muis, appnootmuis, digitale geletterdheid, groep 4, praktische ict basisvaardigheden, spel, taal, taal actief, uitleg

Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

App Noot Muis 2.0. (z.d.).

SJABLOON OM TE KOPIEREN

https://maken.wikiwijs.nl/196529/SJABLOON_OM_TE_KOPIEREN

Taal Actief - groep 5 - thema 1 - les 8: Uitleg schrijven van een spel
nl
App Noot Muis 2.0
2024-11-20 14:15:39
Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
educationLevel
OnderwijsBegrippenKader
PO groep 5
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/bc213214-b83d-4673-b9c1-8fdaa63d6d56
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Nederlandse Taal
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/3401cf6e-82e4-404c-b216-b980ff407159
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Schrijfvaardigheid
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/35be183e-0a81-41da-985b-35ac29677faa
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Computervaardigheden/ICT
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/e8e7fa96-dfc6-4d6d-a41b-a44c1b5b4138
leraar
app noot muis, appnootmuis, digitale geletterdheid, groep 4, praktische ict basisvaardigheden, spel, taal, taal actief, uitleg

Downloaden

Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

  • pdf
  • json
  • IMSCP package

Metadata

  • Metadata overzicht (Excel)

LTI

Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

Arrangement

IMSCC package

Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

  • IMSCC package

Voor developers

Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.

Sluiten