Menu
Over deze les
  • Zoeken in arrangement
    bèta
  • Colofon
  • Opties
    Gebruik
    • Download als PDF
    • Alle download opties
    • Kopieer arrangement
    Weergave
    • Menu links
    • Geen menu
    • Menu onder voor digibord
  • wikiwijs-logo
    • Over Wikiwijs
    • Wikiwijs Updates
    • Disclaimer
    • Privacy
    • Cookies
    Wikiwijs is een dienst van

Staal Taal - groep 6 - Ondergronds - les 8/9/10/11: Informatieve tekst schrijven

Staal Taal - groep 6 - Ondergronds - les 8/9/10/11: Informatieve tekst schrijven

Over deze les

Methode: Staal

Groep: 6

Thema: Ondergronds

Les: 8/9/10/11

Lesduur: vier keer 30-45 minuten.

Benodigdheden:

  • Chromebook per leerling
  • Internet
  • Website mindmap: https://www.mindmeister.com/nl (je moet inloggen met je Google account) OF gebruik Canva om een mindmap in te ontwerpen.
  • Informatieve websites:
    • https://www.slimzoeken.nu/
    • https://www.docukit.nl/

Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Makkelijk

Doelen taal

  • Leerlingen leren hoe je informatie vindt over een onderwerp (les 8).
  • Leerlingen leren hoe je een informatieve tekst schrijft (les 9).
  • Leerlingen leren hoe je rekening houdt met de lezer (les 9).
  • Leerlingen leren elkaars informatieve tekst te beoordelen en geven elkaar feedback (les 10).
  • Leerlingen leren om te gaan met feedback en passen deze feedback toe (les 10).
  • Leerlingen leren hoe je een titel en tussenkopjes maakt (les 11).

Digitale geletterdheid

Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid

  • Praktische ICT-Basisvaardigheden:
    • Inzetten van apps voor tekeningen, tekst, audio, video, presentaties en spreadsheets bij het leerproces (fase 3).
  • Digitale informatievaardigheden:
    • van digitale bronnen waarin bruikbare informatie te vinden is bij een informatievraag (fase 3).

Lesdoelen digitale vaardigheden

  • Leerlingen kunnen een digitale tool inzetten om een mindmap te creëren.
  • Leerlingen kunnen bruikbare informatie zoeken op het internet en kunnen door het stellen van vragen (op verschillende manieren, met verschillende software) digitale informatie inwinnen.

Benodigde voorkennis

  • Leerlingen kunnen gevonden informatie beoordelen op betrouwbaarheid.
  • Leerlingen kunnen de gevonden informatie verwerken in Google Documenten.
  • Leerlingen kennen basale opmaakmogelijkheden in Google Documenten.
  • Leerlingen kunnen online afbeeldingen vinden en downloaden (extra).

Lesomschrijving

Introductie/inleiding:

Vraag de groep: wat is ook alweer een informatieve tekst? Waar herken je deze aan?
Vertel: vandaag schrijven jullie een informatieve tekst met behulp van een mindmap. Wat is ook alweer een mindmap? Doe een stukje voor.

Instructie:

Les 8: Leerlingen kiezen in les 8 een onderwerp waar ze een informatieve tekst over willen schrijven. Het thema is ondergronds en er wordt gekozen uit verschillende onderwerpen. In deze les gaan de leerlingen een online mindmap maken via de website: https://www.mindmeister.com/nl, waar ze de informatie in clusteren.

Les 9: De leerlingen gaan met behulp de mindmap over het onderwerp informatie zoeken op het internet. Dit kan via Google, maar de leerlingen mogen ook gebruik maken van de websites: https://www.slimzoeken.nu en https://www.docukit.nl. De leerlingen moeten de gevonden informatie checken bij andere bronnen en dan verwerken in een verslag.

Les 10: Leerlingen geven elkaar tips en tops. Volg hierbij de methode/handleiding.

Les 11: Leerlingen ronden hun tekst af en voegen titel/tussenkopjes toe. Bespreek dat deze extra opvallen door ze bijvoorbeeld vetgedrukt te maken.

Verwerking:

Les 8: Na introductie en instructie gaan leerlingen aan de slag. Ze loggen in op een chromebook en gaan naar https://www.mindmeister.com/nl (de leerkracht kan deze link ook pushen of vooraf klaarzetten in Google Classroom). Het werkboek en bronnenboek kunnen gebruikt worden als stappenplan.

Les 9: Leerlingen typen hun informatieve tekst in Google Documenten.

Extra optie: De leerlingen zoeken bijpassende afbeeldingen en voorzien deze van een onderschrift.

Les 10 en 11: Leerlingen passen hun tekst waar nodig aan in Google Documenten. De leerkracht bespreekt hoe de tekst gedeeld wordt, per mail of via Google Classroom.

Afsluiting/evaluatie:

De leerlingen lezen het verslag aan elkaar voor, geven elkaar feedback en passen het verslag aan, daarna deelt de leerling het verslag met de leerkracht.


Datum publicatie: februari 2025

 

Ga terug naar de homepage

Colofon

Het arrangement Staal Taal - groep 6 - Ondergronds - les 8/9/10/11: Informatieve tekst schrijven is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

Auteur
App Noot Muis 2.0
Laatst gewijzigd
2025-03-12 16:45:34
Licentie

Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

  • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
  • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
  • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

Toelichting
Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
Leerniveau
PO groep 6;
Leerinhoud en doelen
Nederlandse Taal; Schrijfvaardigheid; Computervaardigheden/ICT;
Eindgebruiker
leraar
Moeilijkheidsgraad
makkelijk
Trefwoorden
app noot muis, appnootmuis, digitale geletterdheid, groep 6, mindmap, praktische ict basisvaardigheden, staal, taal

Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

App Noot Muis 2.0. (z.d.).

SJABLOON OM TE KOPIEREN

https://maken.wikiwijs.nl/196529/SJABLOON_OM_TE_KOPIEREN

Staal Taal - groep 6 - Ondergronds - les 8/9/10/11: Informatieve tekst schrijven
nl
App Noot Muis 2.0
2025-03-12 16:45:34
Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
educationLevel
OnderwijsBegrippenKader
PO groep 6
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/abfb190f-e814-46f5-a9cc-ebd53f04018e
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Nederlandse Taal
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/3401cf6e-82e4-404c-b216-b980ff407159
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Schrijfvaardigheid
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/35be183e-0a81-41da-985b-35ac29677faa
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Computervaardigheden/ICT
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/e8e7fa96-dfc6-4d6d-a41b-a44c1b5b4138
leraar
app noot muis, appnootmuis, digitale geletterdheid, groep 6, mindmap, praktische ict basisvaardigheden, staal, taal

Downloaden

Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

  • pdf
  • json
  • IMSCP package

Metadata

  • Metadata overzicht (Excel)

LTI

Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

Arrangement

IMSCC package

Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

  • IMSCC package

Voor developers

Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.

Sluiten