2020 OA - P12 BO Didactiek en ICT

2020 OA - P12 BO Didactiek en ICT

Introductie

In een steeds veranderende maatschappij is het belangrijk om op de hoogte te blijven van nieuwe (technologische) ontwikkelingen. Als professional in het onderwijs betekent dit dat je kritisch kunt kijken naar de methoden en middelen die je inzet tijdens lessituaties. Je stelt jezelf vragen: welke nieuwe ontwikkelingen zijn er? Welke nieuwe ontwikkelingen kan ik inzetten in mijn werk? Welk voordeel kan het opleveren om van deze middelen gebruik te maken? Dit alles met als doel het verbeteren van de kwaliteit van het onderwijs en het aanleren van relevante vaardigheden voor leerlingen. De inzet van digitale didactiek is daarbij een belangrijk middel. In deze lessenreeks ga jij je verdiepen in de digitale tools en ontwikkelingen binnen het onderwijs.

Onderstaande opdrachten worden gewaardeerd met een 7. Elke gemiste opdracht of onvoldoende gemaakte opdracht levert maximaal 2 punten aftrek op.

 

Studenten maken in groepjes een digitaal portfolio, waarin de volgende onderdelen naar voren komen:

 

  • Oriëntatie: Een korte weergave van de inzet en het belang van digitale didactiek (met bronvermelding) en programma’s en tools die ingezet kunnen worden in het onderwijs; op een originele en creatieve manier vormgegeven (max. 3 A4 aan tekst).
  • Ontwerp: Een concreet digitaal portfolio met (minimaal 2) lesplannen (didactische analyse) en digitale voorbeelden, waarin duidelijk inzichtelijk gemaakt wordt hoe de lessen worden uitgevoerd, met behulp van welke digitale middelen en met welk doel.
  • Uitvoering: Een presentatie van het ICT portfolio, waarin minimaal één lesplan uitvoerig toegelicht wordt (maximaal 15 minuten) & minimaal 5 ingevulde (zelfgemaakte) feedbackformulieren.

 

Hier vind je de beoordelingslijst

Doelen

 

  1. De student heeft kennis van diverse digitale didactische middelen en methoden en kan verantwoorden hoe deze op een zinvolle manier ingezet kunnen worden in het onderwijs.
  2. De student toont aan diverse digitale didactische middelen en methoden in de praktijk toe te kunnen passen en kan dit op eigen, originele en creatieve wijze laten zien.
  3. De student kan in groepsverband samenwerken aan het oriënteren op diverse digitale didactische middelen en methoden, het ontwerpen, presenteren en het evalueren hiervan.

 

Je werkt in projectgroepjes  aan het project ‘Digitale Didactiek’. De beoordeling is op basis van de vier stappen die je doorloopt en het eindproduct (ICT portfolio).

 

Organisatie en planning

 

Week

Datum

Opdracht

Deadline

1

 

Inleiding, planning, groepsindeling, start oriëntatie

Padlet om voorkennis te activeren

Uitleg over ICT middelen en mogelijkheden in het (basis) onderwijs. 

 

 

2

 

Oriëntatie, planning uitvoering

 

3

 

Oriëntatie

 

4

 

Oriëntatie/ ontwerp

Product oriëntatie

5

 

Ontwerp

Product ontwerp

6

 

Uitvoering

Product uitvoering

7

 

Uitvoering

Product uitvoering

8

 

Evaluatie

 

9

 

Evaluatie

Product evaluatie

Inspiratie

Ondersteunende informatie:

Theorie:

10 pijlers van digitale didactiek

21e eeuwse vaardigheden

Wat is gepersonaliseerd onderwijs

Digitale tools inzetten om leerlingen te motiveren

Handleiding PowToon Nederlands

Flipping the classroom voor beginners

 

 

Methodes & tools:

Reviews apps en tools door docenten

Schema inzet digitale didactiek

Tijdschrift https://www.jilster.nl/ (Nederlands)

Infographic https://piktochart.com/formats/infographics/ (Engels)

Animatie filmpje https://www.powtoon.com (Engels)

Groepjesmaker

 

Filmpjes & animaties:

filmpje 21e eeuwse vaardigheden 1

Filmpje gepersonaliseerd leren

Flipping the classroom (Engels)

Infographic flipping the classroom (Nederlands, Kennisnet)

School van de toekomst

 

Programma’s maken ICT portfolio:

https://www.wix.com (Engels)

https://sway.office.com/my (Nederlands via Noorderportal)

Google Sites: Google Sites handleiding

Wikiwijs

 

Evaluatie mogelijkheden

http://www.reflectietoolbox.nl/

  • Het arrangement 2020 OA - P12 BO Didactiek en ICT is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    Pedagogisch werk Onderwijs assistent Je moet eerst inloggen om feedback aan de auteur te kunnen geven.
    Laatst gewijzigd
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    2020 OA - P12 BO Didactiek en ICT
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    4 uur en 0 minuten

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    Onderwijs assistent, Pedagogisch werk. (2021).

    2019 OA - P12 BO Didactiek en ICT

    https://maken.wikiwijs.nl/179261/2019_OA___P12_BO_Didactiek_en_ICT