Lessenserie Heelal - 2GT Den Hulster - Les 1

Lessenserie Heelal - 2GT Den Hulster - Les 1

Introductie

Tijdens deze lessenserie leer je van alles over het heelal.

In het menu links is te zien dat deze lessenserie bestaat uit vier lessen. Deze lessen bestaan uit verschillende onderdelen. Aan het begin van elke les wordt verteld waar de les over gaat en worden de lesdoelen van de les besproken. Dan wordt de lesstof verwerkt door video's te kijken, door het maken van verschillende opdrachten of je uitleg krijgen van je docent.

De lessen worden afgesloten door de docent, soms met een quiz of met afsluitende vragen.

 

Om te beginnen met de eerste les, klik je op 'volgende' rechts onderin het scherm!

Introductie

In deze les ga je leren wat sterrenstelsels en zonnestelsels zijn (Het heelal).

 

Aan het eind van deze les:

  • Kun je vertellen wat een sterrenstelsel is;
  • Weet je waar een zonnestelsel uit bestaat;
  • Weet je waarom het voor de mens onmogelijk is om te reizen naar andere planeten, naar andere zonnestelsels en naar andere sterrenstelsels.

 

Je gaat deze les video's bekijken en een tekst lezen over het sterrenstelsel en zonnestelsels. Voordat je dit gaat doen, moet je eerst de vraag die hieronder staat beantwoorden.

 

Om verder te gaan naar de intro-opdracht, klik je op 'volgende' rechts onderin het scherm!

Intro-opdracht

Om kennis te maken met sterrenstelsels en zonnestelsels ga je een video bekijken en hier een aantal vragen bij beantwoorden.

 

Klik hier voor de opdracht:

Video-opdracht

Tekst en verwerking

Lees eerst de tekst die hieronder staat over sterrenstelsels en zonnestelsels.

 

Als je de tekst goed hebt gelezen, kun je beginnen aan de opdrachten. Klik op de link van jouw groep en maak de opdrachten.

 

 

Als je de opdrachten hebt gemaakt en hebt nagekeken, klik je op 'volgende' rechts onderin het scherm om verder te gaan naar de afsluiting.

Afsluiting

Les 1 - De planeten / Zonnestelsel

Introductie

In deze les ga je meer leren over de verschillende planeten. Dit doe je door een opdracht te maken.

 

Aan het einde van deze les:

  • Kun je acht planeten in de juiste volgorde opnoemen;
  • Weet je het verschil tussen aardse planeten en gasplaneten;
  • Weet je over elke planeet iets bijzonders te vertellen;
  • Kun je van elke planeet zeggen of mensen op deze planeet zouden kunnen leven.

 

De aarde wordt steeds voller; er komen steeds meer mensen bij. Daarom heb jij van de NASA (de Amerikaanse ruimtevaartmaatschappij) de opdracht gekregen om te onderzoeken of er een andere goede woonplek is voor de mens in ons zonnestelsel. Er zijn in ons zonnestelsel in totaal 8 planeten; Mercurius, Venus, Aarde, Mars, Jupiter, Saturnus, Uranus en Neptunus. Je kunt de volgorde onthouden aan het ezelsbruggetje 'Maak Van Acht Meter Japanse Stof Uw Nachtjapon'. Jullie gaan per planeet uitzoeken, wat voor planeet het is en of je er zou kunnen wonen. Om hierachter te komen, ga je een aantal opdrachten maken. Succes!

 

Om te beginnen met de opdracht, klik je op 'volgende' rechts onderin het scherm!

De planeten in het zonnestelsel
De planeten in het zonnestelsel

Opdracht

De klas word door de docent verdeeld in groepjes van drie leerlingen. Elk groepje krijgt een planeet. Deze planeet ga je onderzoeken. Op de pagina ‘Bronnen’ staan verschillende filmpjes en websites die je kunt gebruiken om informatie te zoeken over jouw planeet. Als je informatie hebt gevonden, zet je deze op een poster. Aan het eind van de les ga je de posters van andere groepjes bekijken, zodat je ook meer leert over de andere planeten. De poster maak je met het groepje op papier: A3-formaat. Je hebt voor de opdracht twee lesuren de tijd.

 

Om door te gaan naar de handelingen die moeten worden uitgevoerd, klik je op 'volgende' rechts onderin het scherm!

Handelingen

Je hebt met je groepje een planeet gekregen. Overleg met je groepje wie welke taken gaat doen. Wie gaat welke informatie zoeken, wie kan er netjes tekenen, wie gaat er printen, etc.

Vervolgens ga je informatie zoeken. Schrijf de informatie die je gevonden hebt op een los blaadje, of maak bijvoorbeeld een Google.doc aan om alles in te zetten. Later ga je de informatie in je eigen woorden op je poster zetten.

Hier moet je in ieder geval informatie over zoeken en op je poster zetten:

  • Noem 5 verplichte onderdelen over jullie planeet:
    • Er zijn acht planeten in het zonnestelsel. De hoeveelste is jullie planeet?
    • ​Hoe ver staat de planeet van de zon?
    • Is jullie planeet een aarde planeet of een gasplaneet?
    • Hoe groot is jullie planeet (diameter)?
    • Hoeveel manen heeft jullie planeet?
  • Noem minstens 3 verschillende kenmerken van jouw planeet. Denk hierbij bijvoorbeeld aan:
    • Kleur;
    • Materiaal;
    • Temperatuur;
    • Iets wat bijzonder is aan jouw planeet.
  • Kun je als mens goed op deze planeet wonen? Waarom wel/niet?

 

Zet de informatie nu op een leuke en nette manier op de poster. Maak gebruik van verschillende kleuren. Zorg dat er ook plaatjes op de poster staan, deze plaatjes kunnen worden geprint. (Wil je ze in kleur, dan moet je ze thuis printen en meenemen naar de tweede les). Zorg dat het een mooi geheel wordt.

 

Om naar de bronnenlijst te gaan, klik je op 'volgende' rechts onderin het scherm!

Bronnen

Hieronder staat een lijst met filmpjes en websites die je nodig hebt om de informatie te vinden.

Let op: alles is hier te vinden!  Je hoeft dus niet zelf nog naar andere websites te zoeken.

Wikikids Heelal

Wikikids Planeet

SchoolTV Planeten
Van elke planeet is een filmpje. Zoek dus het filmpje van jouw planeet.

SchoolTV Leven op andere planeten

Spreekbeurten info Heelal
Gebruik de informatie van Hoofdstuk 6!

 

Tip: Als je bij de filmpje van SchoolTV naar beneden scrolt, kun je ook de tekst die je in het filmpje hoort teruglezen.

 

Let op: Soms lijkt het alsof de informatie verschillend is. Twee websites noemen bijvoorbeeld een verschillende temperatuur. Dit komt doordat de ene website een getal afrondt en een andere website niet. Kies dan wat jij het beste vindt.

 

Om door te gaan naar de pagina met een beoordelingstabel, klik je op 'volgende' rechts onderin het scherm!

Beoordeling

In het schema hieronder kun je zien waar je op moet letten bij het maken van je poster. Je poster er leuk uitzien, informatie geven en in goed Nederlands geschreven zijn.

 

 

Onvoldoende

Voldoende

Goed werk

De lay-out van de poster

De poster ziet er niet zo leuk uit. Er zijn geen plaatjes en weinig kleur.

De poster ziet er leuk uit, maar er hadden meer plaatjes en kleuren gebruikt kunnen worden.

De poster ziet er heel mooi en  leuk uit, met veel kleur en plaatjes.

De informatie op de poster

Er is niet aan de eisen voldaan. Er staat te weinig informatie op de poster.

Er is aan de eisen voldaan, maar de informatie is niet heel uitgebreid.

Er is ruim aan de eisen voldaan. Er staat veel informatie op de poster.

Spelling en grammatica

Er staan best veel taalfouten op de poster.

Er staan een paar taalfouten op de poster.

Er staan nauwelijks taalfouten op de poster

 

 

Ben je helemaal klaar? Klik dan op 'volgende' rechts onderin het scherm om door te gaan naar de afsluiting!

Afsluiting

Ben je klaar met jouw poster? Controleer of alle informatie op je poster staat die genoemd is bij ‘Handeling’. Bekijk ook nog even ‘Beoordeling’. Als je poster echt helemaal klaar is, lever je hem in bij je juf of meester. Je kunt dan verder gaan met je andere taken. Als iedereen klaar is ga je de posters van elkaar bekijken. Je juf of meester zal hier in de klas meer uitleg over geven.

 

Begrijp je het onderwerp al wel? Dan mag je beginnen met het maken van de verwerkingsvragen! Klik hier voor op de volgende link:

 

Heb je de opdrachten gemaakt? Om door te gaan naar de opdracht, klik je op 'volgende' rechts onderin het scherm!

Zeven stappen van onderzoekend leren. Aangepast overgenomen van Wetenschapsknooppunt Radboud Universiteit.
Zeven stappen van onderzoekend leren. Aangepast overgenomen van Wetenschapsknooppunt Radboud Universiteit.

De introductie hebben jullie al gehad. Jullie hebben gelezen wat jullie deze les gaan leren en wat jullie aan het eind van de les moeten weten. Nu gaan jullie door naar de volgende stap; verkennen.

 

Om door te gaan naar verkennen, klik je op 'volgende' rechts onderin het scherm!

Verkennen

Opzetten en uitvoeren onderzoek

Concluderen

De belangrijkste begrippen van deze les.

Aardse planeten zijn planeten waarvan het oppervlak uit steen of ijs bestaat.

Gasplaneet is een planeet die uit voornamelijk uit gas bestaat.asplaneet

 

klik je op 'volgende' rechts onderin het scherm!

Docentenhandleiding

Hieronder is de docentenhandleiding en de powerpoint presentatie te vinden. Raadpleeg deze om de verschillende lessen voor te bereiden.

  • Het arrangement Lessenserie Heelal - 2GT Den Hulster - Les 1 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteurs
    ralph caster
    Laatst gewijzigd
    29-06-2022 12:06:01
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Ontwerpopdracht Den Hulster door basis materiaal gemaakt door OLV Willeke, Ilse, Emma en Maartje
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld

    Bronnen

    Bron Type
    Video-opdracht
    https://forms.gle/sFp54wsLag9x4tpk7
    Link
    Wikikids Heelal
    https://wikikids.nl/Heelal#Welke_planeten_zijn_er.3F
    Link
    Wikikids Planeet
    https://wikikids.nl/Planeet
    Link
    SchoolTV Planeten
    http://schooltv.nl/video/mercurius-de-kleinste-planeet/playlist/92
    Link
    SchoolTV Leven op andere planeten
    http://schooltv.nl/video/is-er-leven-mogelijk-op-andere-planeten/#autoplay
    Link
    Spreekbeurten info Heelal
    http://spreekbeurten.info/heelal.html
    Link

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    caster, ralph. (z.d.).

    Lessenserie Heelal - 2GT Den Hulster

    https://maken.wikiwijs.nl/188493/Lessenserie_Heelal___2GT_Den_Hulster

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.