Ondernemingsvormen

Ondernemingsvormen

Vooraf

Joke de Vries wil een eigen bedrijf beginnen. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Daar komt nog heel wat bij kijken. Gelukkig kan ze hulp krijgen, bijvoorbeeld bij de Kamer van Koophandel. 

Wat denk jij?
Bedenk een aantal vragen waarop Joke het antwoord moet bedenken als ze een eigen bedrijf wil beginnen. Schrijf alle vragen op. Surf eventueel ook nog even rond op internet en zoek naar stappenplannen voor het starten van een eigen onderneming.

Bespreek de vragen die je hebt opgeschreven met een klasgenoot.

Wat kan ik straks?

Aan het eind van deze opdracht kun je:

  • Vier juridische ondernemingsvormen noemen.
  • omschrijven hoe het zit met de aansprakelijkheid binnen de ondernemingsvormen.
  • de verschillen in heffingen tussen de ondernemingsvormen noemen.
  • uitleggen wat wordt bedoeld met beleggen in aandelen en met beleggen in obligaties.

Wat ga ik doen?

Activiteiten

Aan de slag
Stap Leervragen
Stap 1 Welke ondernemingsvormen zijn er?
Stap 2 Welke ondernemingsvormen komen het meest voor? Wat zijn de voor- en nadelen van deze ondernemingsvormen?
Stap 3 Wat is een aandeel? Waar worden aandelen verhandeld?
Afronding
Onderdeel Activiteit
Eindopdracht Maak de toets.
Terugkijken Terugkijken op de opdracht.

 

Tijd
Voor deze opdracht heb je 1,5 uur nodig.

 

Aan de slag

Stap 1: Ondernemingsvormen

Als je een bedrijf gaat beginnen, moet je je bedrijf inschrijven bij de Kamer van Koophandel (KvK). Bij de KvK moet je aangeven welke ondernemingsvorm of rechtsvorm je bedrijf gaat krijgen. De keuze heeft gevolgen voor de belastingverplichting en de aansprakelijkheid.
In het volgende Kennisbankitem worden vijf ondernemingsvormen besproken.

Vergelijk de eenmanszaak, vennootschap onder firma, besloten vennootschap en naamloze vennootschap door onderstaand schema in te vullen.

 

Eigendom

Aansprakelijkheid

Belasting

éénmanszaak

 

 

 

vof

 

 

 

bv

 

 

 

nv

 

 

 


Bespreek het ingevulde schema met een klasgenoot.

Stap 2: Eenmanszaak, vof en bv

De drie meest voorkomende rechtsvormen zijn de eenmanszaak, de vof en de bv.
Bekijk de videoclip hieronder.

Ook een eenmanszaak kan personeel hebben.
De term eenmanszaak zegt iets over de rechtsvorm,
maar niets over het aantal personen dat in het bedrijf werkt.

Een zelfstandige zonder personeel noem je een zzp'er.
Een zzp'er is geen rechtsvorm.
Ook als zzp'er moet je een rechtsvorm kiezen.

Beantwoord de volgende vier vragen

Stap 3: Aandelen

Een bv en een nv werken met aandelen.
Iedere aandeelhouder van een bv of nv is voor een deel de eigenaar van het bedrijf. Bij een bv zijn alle aandeelhouders bekend. De aandelen staan op naam. Bij een nv zijn er vaak heel veel aandeelhouders.

Als je een aandeel hebt in een bedrijf dan mag je samen met de andere aandeelhouders bijvoorbeeld beslissen over wat er met de winst gebeurt. Soms wordt besloten een deel van de winst uit te keren aan de aandeelhouders. Je noemt dividend uitkeren.

Van sommige grote bedrijven kun je aandelen kopen op de beurs. De waarde van aandelen kan veranderen. Doet een bedrijf het goed dan stijgt de waarde meestal. Doet een bedrijf het slecht dan daalt de waarde. Een belegger is iemand die handelt in aandelen. Hij probeert de aandelen goedkoop in te kopen en probeert ze met winst te verkopen.

Afronding

Eindproduct: Toets

Test je kennis over ondernemingsvormen. Maak de toets.

Terugkijken

Intro

  • Kijk nog eens naar de intro.
    Kun je nu meer vragen voor Joke bedenken?

Kan ik wat ik moet kunnen?

  • Lees de leerdoelen van deze opdracht nog eens door.
    Ga na of je de verschillen tussen de ondernemingsvormen kunt beschrijven.

Hoe ging het?

  • Tijd
    Ben je ongeveer twee uur met de opdracht bezig geweest?
    Welke stap kostte veel tijd? Hoe kwam dat?
  • Inhoud
    Ken je iemand met een eigen bedrijf?
    Welke ondernemingsvorm heeft het bedrijf?
  • Afronding - Toets
    Heb je de toets gemaakt? Hoeveel vragen had je goed?
    Heb je geleerd van de fouten die je hebt gemaakt?
  • Het arrangement Ondernemingsvormen is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    Elco de Vos Je moet eerst inloggen om feedback aan de auteur te kunnen geven.
    Laatst gewijzigd
    2021-11-29 10:48:59
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Ondernemingsvormen
    Leerniveau
    VMBO gemengde leerweg, 3; VMBO theoretische leerweg, 4; VMBO theoretische leerweg, 3; VMBO gemengde leerweg, 4;
    Leerinhoud en doelen
    Arbeid, productie en bedrijfsleven; Economie;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    2 uur en 0 minuten
    Trefwoorden
    arrangeerbaar, leerlijn, rearrangeerbare

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    VO-content Economie. (2020).

    Opdracht: Ondernemingsvormen - vmbo-kgt34

    https://maken.wikiwijs.nl/98748/Opdracht__Ondernemingsvormen___vmbo_kgt34

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    Oefeningen en toetsen

    Ondernemingsvormen

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    QTI

    Oefeningen en toetsen van dit arrangement kun je ook downloaden als QTI. Dit bestaat uit een ZIP bestand dat alle informatie bevat over de specifieke oefening of toets; volgorde van de vragen, afbeeldingen, te behalen punten, etc. Omgevingen met een QTI player kunnen QTI afspelen.

    Versie 2.1 (NL)

    Versie 3.0 bèta

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.