Bij aanvang van het project zijn in drie regio’s Business Cases (proeftuinen) geselecteerd. Het betrof de regio’s Gelderse Vallei Eemland, Almere en Groningen. Samen met diverse externe partijen zijn criteria opgesteld om te toetsen of een regionaal voedselinitiatief geschikt was als proeftuin voor het project. De criteria waren:
In de Gelderse Vallei/Eemland is samengewerkt met de Doesburger Eng en het alternatieve voedselnetwerk in Amersfoort. In Almere met de tuinders van Buitenvaart en de Stadsakker en in Groningen met de Stadsboerderij Groningen (io) en de Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen.
Alvorens studenten en docenten aan de slag konden in de diverse proeftuinen met praktijkopdrachten, is via een deskstudie onderzocht welke competenties relevant zijn binnen het thema 'regionale voedselstrategieën'. De ontwikkelde competentie-set is gevalideerd door experts uit het werkveld en vervolgens verwerkt in monitoringsprotocollen.
Gedurende 1,5 jaar hebben ruim 165 studenten in het kader van diverse curricula in het Groen Onderwijs 18 praktijkopdrachten (tabel 5) uitgevoerd in de proeftuinen.
Tabel 5: voorbeelden van praktijkopdrachten binnen de proeftuinen
Praktijkopdracht | Opleiding | Leerjaar |
Regio Almere | ||
Regionale ontwikkeling m.b.v. stadslandbouw | Hbo; Groene stedelijke ontwikkeling | 3 |
Excursiereeks regionale voedsel strategieën Milaan | Hbo; Groene stedelijke ontwikkleing | 1 |
Betekenis regionale productie voor relatie stad-land | Hbo; Groene stedelijke ontwikkeling | 1 |
Leidinggeven aan moestuinierproject met basisschoolkinderen. | Hbo; Voeding & gezondheid | 3 |
Marktonderzoek naar potentie voor een 'educatieve belevingssupermarkt' | Hbo; Agrarische bedrijfskunde | 2 |
Operationeel management op de Stadsakker | Mbo; Natuur & leefomgeving | 3 |
Maken van een plan om Stadsakker toegankelijker te maken voor breed publiek | Hbo; Groene stedelijke ontwikkeling | 2 |
Regio Gelderse Valei | ||
Onderzoek marktpotentie m.b.t. afnemers streekproducten Doesburger Eng | Hbo; Rural Development Innovation | 2 |
Ketenontwikkeling regionaal voedsel Doesburger Eng | Hbo; Rural Development Innovation | 4 |
Onderzoek naar omgevingsgericht ondernemerschap in de Doesburger Eng:
|
Professional Master | |
Verkenning regionale voedselproductie regio Amersfoort:
|
Hbo; Diergezondheid | 1 en 2 |
Regio Groningen | ||
Ontwerpen van een op te zetten Stadsboerderij | Mbo; Veehouderij; Milieukunde en Bouwkunde | 1 en 3 |
Ontwerpen van een korte voedselketen voor baktarwe ANOG | Hbo; Agrarische bedrijfskunde | 2 |