Er is nog een reden waarom helofytenfilters zo milieuvriendelijk zijn. Door de energiebesparing van het systeem wordt er veel minder CO2 geproduceerd dan in een RWZI. Maar daar komt nog iets bij.
De rietplanten die groeien op een helofytenfilter, nemen voor hun groei ook nog CO2 uit de lucht op. Ze gaan dus voor een klein stukje het broeikas-effect tegen. Het beetje CO2 dat ontstaat bij het opwekken van elektriciteit voor de pomp, wordt door de planten weer opgenomen. Hiermee is het helofytenfilter het enige systeem van waterzuivering dat helemaal niets bijdraagt aan het broeikas-effect.
Bij grote rietvelden is het zels mogelijk om het riet te oogsten en te drogen en als brandstof te gebruiken om energie op te wekken. Zo kun je rietvelden gebruiken om groene stroom op te wekken en zijn er minder fossiele brandstoffen nodig.