Miniconomy is een spel waarin je kunt handelen met duizenden andere spelers. Het spel kent een open versie en een versie die specifiek gericht is op het onderwijs. Een aantal belangrijke educatieve aspecten van Miniconomy:
In het onderstaande filmpje worden leerlingen geinterviewd die thuis bezig zijn met hun opdracht Miniconomy (2011, Mondriaan College Oss, 3 VWO+)
Tijdens de opdracht die drie weken duurt houden zij een logboek bij waarin zij hun ervaringen optekenen. Dit logboek wordt later in de klas besproken.
Aan het in schoolverband meedoen met Miniconomy zijn enige kosten verbonden.
Naast Miniconomy bestaan er verschillende andere simulatiegames voor economie, bijvoorbeeld: Bizzgames en Plaza Challenge. Ook deze games kennen een specifeke omgeving voor gebruik door scholen.
Interview leerlingen 3 VWO+ over hun opdracht Miniconomy
De docent
De leerlingen zijn in de les allemaal zelfstandig bezig, de docent is coach/regisseur. Waarom is iets goed, waarom juist niet? De docent kan (vóór of na het spelen van de game) de link leggen tussen theorie en praktijk.
Voorbereiding is belangrijk: De docent dient goed op de hoogte te zijn van de mogelijkheden en werking van de game. Er moet een schoolaccount worden aangemaakt. De docent moet ook weten hoe hij/zij overzicht kan houden. Je zou bij een docent die voor de eerste keer de game speelt kunnen denken aan een klassenassistent (leerling) met ervaring.
Voor de leerling
De leerling ervaart direct het gevolg van een slimme of minder slimme actie. De leerlingen worden gedwongen te blijven opletten, hun daden af te wegen. Ze leren van hun fouten: het openen van een winkel in luxe-artikelen midden op de vlakte van Siberië blijkt in de praktijk niet zinvol. Afhankelijk van de complexiteit van de game, of de binnen de game gekozen simulatie moeten ze hun voorraadbeheer in de gaten houden, hun afzetmarkt bepalen. Het is wel van belang na afloop van de game het geleerde binnen de klas te bespreken en verder door te werken.