Webquest

Webquest

introductie

De aarde

De planeet waar wij mensen met z'n allen op leven. Er is zuurstof, genoeg zwaartekracht, genoeg luchtdruk, een prettige temperatuur en natuurlijk ook water.

Het is het jaar 2050. Wetenschappers hebben ontdekt dat de aarde het helaas niet heel langer vol gaat houden met als maar groeiende bevolking. Er moet nu snel onderzocht worden naar de kansen van een ruimtekolonie. Daarbij komen veel dingen kijken.

Jij bent uitgekozen om die kansen te gaan onderzoeken. Je mag samen met een mede wetenschapper onderzoek gaan doen naar de beste plek voor een ruimtekolonie!

 

Ga in de volgende volgorde aan de slag:

1. Als eerste; allen opdracht

2. Top 4 maken; opdracht en verwerking

3. Onderzoek naar Top 4; opdracht en verwerking

4.  De beste planeet voor een ruimtekolonie; opdracht en verwerking

5. De overgebleven twee; opdracht en verwerking

6.  Naar beoordeling

7.  Naar afsluiting

opdracht

Als eerste

Als eerste moeten je natuurlijk weer weten wat er allemaal nodig is voor het maken van een ruimtekolonie.

Top 4

Als eerste moet je gaan onderzoeken wat de beste 4 keuzes om een ruimtekolonie te beginnen. Je gaat naar een aantal planeten kijken hoever die van de zon af liggen. Naar de volgende planten ga je onderzoeken wat hun afstand is:

Aarde

Jupiter

Maan

Mercurius

Mars

Neptunus

Pluto

Saturnus

Uranus

Venus

Bij het kopje infobronnen vindt je een aantal websites waar je de afstanden kan vinden. Kies de tabel waarin jij de notatie van de afstanden het makkelijkst vindt.

Onderzoek naar de top 4

Je hebt nu van alle planeten er vier uitgekozen waar je verder onderzoek naar gaat doen. Je onderzoekt verschillende eigenschappen van de planeet en je gaat op zoek naar de kans om er een ruimtekolonie te beginnen.

Als het goed is bestaat je top 4 uit de planeten Mercurius, Venus, de Maan en Mars Van deze vier planeten ga je onderzoek doen naar:

de zwaartekracht

beschikbaarheid van water

de temperatuur

de dampkring

zuurstof

de luchtdruk

Bij de infobronnen staan weer eenaantal links die je kunnen helpen bij je onderzoek. !Bekijk elke link goed!  

 

 

 

De beste planeet voor een ruimtekolonie

Je hebt nu onderzoek gedaan naar vier planeten waar we misschien wel een ruimtekolonie op zouden kunnen beginnen. Wat is er uit je onderzoek echt duidelijk naar voren gekomen? Bij deze opdracht omschrijf je het antwoord op de vraag: "Op welke planeet kunnen we een ruimtekolonie beginnen?"

Overgebleven twee

Je weet nu dat het op Mercurius en Venus niet mogelijk is om een ruimtekolonie te beginnen. Dus blijven Mars en de maan over.

Mars heeft veel overeenkomsten met de aarde. Het nadeel is echter dat Mars veel langer reizen is dan naar de maan. Andere onderzoekers zeggen dat het zou kunnen om op de maan een tussenstation te maken op weg naar Mars. Maar waarom de maan als tussenstation gebruiken?

verwerking

Top 4

Schematisch zonnestelsel

Wanneer je alle afstanden weet ga je kijken hoe groot elke planeet ongeveer is. Daarna ga je de planeten op papier tekenen op schaal, de grote van de planeten hoeft niet helemaal precies de juiste grote op schaal te zijn.

Wanneer je de planten uitgeknipt hebt ga je ze neerleggen op de juiste afstand van de zon die in het klaslokaal ligt. Je moet de afstanden dus ook op schaal maken. De schaal is in centimeters.

Als laatste ga je kijken naar de 2 planeten die links naast de aarde liggen, en de 2 die rechts naast de aarde liggen. Dan heb je je top 4 compleet! 

Onderzoek naar top 4

Oefening: Onderzoek naar top 4; Mercurius en Venus

Start

Oefening: Onderzoek naar top 4; Mars en Maan

Start

De beste planeet voor een ruimtekolonie

Overgebleven twee

infobronnen

Top 4

https://nl.wikipedia.org/wiki/Zonnestelsel

http://www.sterrenkunde.nl/index/encyclopedie/afstandsmaat.html

http://images.slideplayer.nl/10/2831338/slides/slide_5.jpg

http://www.wiskundeleraar.nl/bestanden/q7388img2.gif

Onderzoek naar top 4

http://www.sterrenkunde.nl/index/encyclopedie/venus.html

http://www.intospace.nl/mercurius.php

http://www.reuzenplaneten.nl/informatie/aarde/maan.html

http://home.online.nl/~gjdekok/mars.htm

http://kijkgewooneveninjetekstboekvanNaut/les3stap1,2en3.goedlezen.nl

beoordeling

Aan het einde van deze webquest kan je uitleggen waarom op Venus en Mercurius geen leven mogelijk is. Ook kan je verschillen en overeenkomsten noemen tussen de aarde en Mars. Wat je ook kan je voordelen noemen van reizen naar de maan en kan je uitleggen waarom de maan een goede basis zou zijn voor reizen naar Mars.

afsluiting

Je hebt je onderzoek nu succesvol afgerond! Je weet dat de beste planeet om een ruimtekolonie te beginnen Mars is! Had je dit aan het begin ook gedacht? Of had je zelf een andere planeet verwacht?

Wij willen je heel erg bedanken voor je hulp in dit onderzoek. Jij was de aangewezen persoon om dit tot een goed einde te brengen. Dankzij jouw onderzoek kunnen wij nu verder met het bekijken voor het begin van ene ruimtekolonie.

leerkracht

Deze webquest kan zelfstandig uitgevoerd worden door de leerlingen van groep 8. Zij hebben hierbij wel hun tesktboek van Naut nodig. (Hoofdstuk

De leerkracht moet echter wel zorgen voor de aanezigheid van:

- papier

- (kleur) potloden

- scharen

- een zon in het lokaal

- een meetlint